Spring til hovedindhold

Forslag

Tre mænd fremstilles i grundlovsforhør i forbindelse med igangværende konflikt

Tirsdag har Midt- og Vestjyllands Politi anholdt yderligere tre mænd med relation til den igangværende konflikt mellem grupperinger i Herning og Ikast. De tre mænd vil onsdag blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Herning.

OPDATERING:

Det fremgik tidligere af nedenstående tekst, at den mand, der blev anholdt som den første af de tre, er 37 år. Han er rettelig 22 år. Det er nu rettet i teksten herunder. Vi beklager fejlen.

 

----------

 

I en planlagt anholdelsesaktion tirsdag har Midt- og Vestjyllands Politi anholdt tre mænd. En 22-årig mand blev kort før middag anholdt i Sønderjylland i samarbejde med Syd- og Sønderjyllands Politi. En anden 22-årig mand blev anholdt i Herning, mens en 23-årig mand blev anholdt i Herning-området - de to sidste anholdelser skete kort før kl. 17.00 tirsdag eftermiddag. Alle tre bliver fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Herning kl. 11.00. Af hensyn til efterforskningen forventer anklagemyndigheden at begære dørlukning med virkning inden sigtelsen læses op i retten, hvorfor politikredsen på nuværende tidspunkt ikke kan oplyse nærmere om sigtelsen mod de tre mænd.

Det er Midt- og Vestjyllands Politis opfattelse, at alle tre anholdte har relation til den igangværende konflikt mellem grupperinger i Herning- og Ikastområdet.

Omfattende efterforskning

På baggrund af to brande i Ikast og et skyderi mod en lejlighed i Brændgårdsparken natten mellem den 17. og 18. maj iværksatte Midt- og Vestjyllands Politi en intensiv og omfattende efterforskning mod de kriminelle grupperinger.

Forud for dagens grundlovsforhør er otte personer med relation til den igangværende konflikt blevet varetægtsfængslet:

  • Den 20. maj blev en 22-årig mand varetægtsfængslet ved Retten i Herning, sigtet for brandstiftelse i Ikast natten mellem den 17. og 18. maj 2026.
  • Den 21. maj blev en 21-årig mand varetægtsfængslet ved Retten i Herning, sigtet for medvirken til brandstiftelse i Ikast natten mellem den 17. og 18. maj 2026.
  • Den 21. maj blev en 17-årig dreng og to mænd på henholdsvis 19 og 20 år varetægtsfængslet ved Retten i Aarhus, sigtet for forsøg på manddrab i forbindelse med et knivstikkeri i Bispehaven i Aarhus natten mellem den 16. og 17. maj 2026. Det er Midt- og Vestjyllands Politis opfattelse, at episoden i Bispehaven også har relation til den igangværende konflikt.
  • Den 22. maj blev en 16-årig dreng varetægtsfængslet ved Retten i Herning, sigtet for at besidde og kaste en håndgranat mod en lejlighed på Fruehøjvej i Herning den 19. maj 2026.
  • Den 23. maj blev to piger på henholdsvis 15 og 17 år varetægtsfængslet ved Retten i Herning, sigtet for at forsøge at komme i besiddelse af en håndgranat med henblik på at kaste den mod en ukendt adresse i Herning-området.

Derudover indførte Midt- og Vestjyllands Politi to visitationszoner i Herning den 19. maj 2026. Visitationszonerne indebærer, at politiet inden for zonerne kan besigtige en persons legeme samt undersøge tøj og andre genstande, herunder køretøjer, med henblik på at kontrollere om nogen besidder eller bærer våben eller eksplosivstoffer.

Politiet kan desuden tilbageholde en person, der undersøges med henblik på at kontrollere, om vedkommende er i besiddelse af eksplosivstoffer, i det tidsrum, der er nødvendigt til gennemførelse af undersøgelsen.

Visitationszonerne er foreløbigt gældende til den 19. juni 2026 kl. 17.00.

Læs mere i denne nyhed fra den 19. maj 2026:

Midt- og Vestjyllands Politi opretter to visitationszoner i Herning

Midt- og Vestjyllands Politi har ikke yderligere oplysninger til offentligheden om den igangværende efterforskning.

Pressekontakt

Telefon: 51731906
 

9. oktober 2026

Midt- og Vestjyllands Politi

Fængselsstraf til 11 personer for frihedsberøvelse og grov vold mod 17årig dreng

11 personer mellem 18 og 31 år er i dag blevet idømt lange fængselsstraffe for i foråret 2025 at have frihedsberøvet en 17-årig dreng og udsat ham for grov vold.

30. september 2026

Midt- og Vestjyllands Politi

Drabssag: Endnu en rumæner fremstilles i grundlovsforhør i Viborg

Den anden af de i alt fire mænd, der er mistænkt for drabet på en 37-årig rumænsk mand er blevet udleveret til Danmark og vil onsdag klokken 13.00 blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Viborg.

24. september 2026

Midt- og Vestjyllands Politi

Drabssag: Rumæner fremstilles torsdag i grundlovsforhør i Viborg

En af de fire mænd, der er mistænkt for drabet på en 37-årig rumænsk mand, er nu tilbage på dansk jord. Han vil klokken 13:00 torsdag blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Viborg.