AFLYST Voldeligt overfald i Jomfru Ane Gade - politiet efterlyser mistænkte
I de tidlige timer søndag den 5. oktober 2025 blev en person overfaldet af tre gerningsmænd i Jomfru Ane Gade. Overfaldet fandt sted på Heidis Beer Bars første sal klokken 03.00.
Nordjyllands Politi efterlyser nu de formodede gerningsmænd offentligt, da efterforskningsskridt i sagen ikke har ført til pågribelse af de mistænkte personer i sagen.
***Opdatering: Denne efterlysning er ikke længere aktuel. De mistænkte personer er identificeret. Vi takker offentligheden for henvendelser og hjælp i sagen.***
De formodede gerningsmænd, som politiet efterlyser, beskrives som:
[Signalement fjernet]
”Vold i det offentlige rum er helt uacceptabelt, og gæster i Jomfru Ane Gade skal kunne nyde en glad aften i byen uden at blive udsat for vold. Vi offentliggør nu beskrivelser og en række overvågningsbilleder af de mistænkte mænd i sagen i håbet om, at offentligheden kan hjælpe med at identificere dem,” siger politikommissær Mads Elstrup.
Kan du identificere de tre mænd – eller har du andre relevante oplysninger i sagen – bedes du kontakte Nordjyllands Politi på telefon 114.
[Billeder fjernet]
Pressens kontaktperson:
- Mads Elstrup, politikommissær, Nordjyllands Politi, 5114 7656
Pressekontakt
Christian Brinck
Telefon: 5135 6716
Maria Odgaard
E-mail: mso083@politi.dk
Telefon: 2963 7506
Telefon: 5154 1555