Spring til hovedindhold

Forslag

Nordsjællands Politi

Nyhed

7. september 2026 13:31

Politiet søger hundelufter, der har opholdt sig i Frederiksværk natten til 1. maj 2019

I forbindelse med efterforskningen af en sag om en hændelse i Frederiksværk natten til den 1. maj 2019, hvor en kvinde blev fundet livløs i kanalen, vil politiet gerne i kontakt med en hundelufter.

Nordsjællands Politi efterforsker fortsat en sag om en hændelse i Frederiksværk natten til den 1. maj 2019, hvor en kvinde blev fundet livløs i kanalen. I den forbindelse søger vi kontakt til en person, der har været i området omkring Mølleåen/kanalen.

 

"Vi går ud og søger en specifik person, som luftede sin hund i området natten mellem den 30. april og 1. maj, da vi håber og tror, at vedkommende kan bibringe oplysninger, som kan lede os videre i efterforskningen," siger Jakob Rahbek, som er politikommissær hos Nordsjællands Politi.

 

Politiet har oplysninger om, at en person, som luftede sin hund, kan have opholdt sig i området omkring Brotorvet/Torvet i Frederiksværk i tidsrummet mellem cirka kl. 02.30 og 04.00 natten mellem tirsdag den 30. april og onsdag den 1. maj 2019.

Personen kan have set eller bemærket tre personer, der opholdt sig i området på dette tidspunkt.

 

Politiet er særligt interesseret i at komme i kontakt med personer, som luftede hund i de sene nattetimer den pågældende nat, også selv om de ikke selv mener at have observeret noget usædvanligt.

 

Hvis man selv luftede hund i området omkring Mølleåen/kanalen, Brotorvet, Torvet, Torvet 51 eller Turbinehuset i det relevante tidsrum, eller har oplysninger om en person, der gjorde, vil Nordsjællands Politi meget gerne høre fra vedkommende.

 

"Nordsjællands Politi har efterforsket sagen siden fundet af den livløse kvinde i kanalen i 2019. Vi mistænker fortsat, at der kan være sket en forbrydelse, men da sagen er under fortsat efterforskning er det ikke muligt for os at oplyse nærmere om de efterforskningsmæssige spor, som vi afsøger," siger Jakob Rahbek.

 

Kontakt Nordsjællands Politi på telefon 114, eller nsj@politi.dk.

 

Politiet understreger, at man kan have relevante oplysninger, selv om man ikke umiddelbart husker at have set noget eller lagt mærke til de pågældende personer.

Pressekontakt

Telefon: 4133 1576

25. september 2026

Nordsjællands Politi

Ti borgere har i dag modtaget dusør hos Nordsjællands Politi

Nordsjællands Politi uddelte fredag dusør til ti borgere, som har gjort sig bemærket med deres hjælp og handlekraft i livsvigtige situationer.

18. september 2026

Nordsjællands Politi

26-årig idømt fængselsstraf for vanvidskørsel og kørsel uden førerret

Flere biler blev også konfiskeret som følge af lovovertrædelserne.

10. juni 2026

Nordsjællands Politi

To lokale projekter får Nordsjællands Politis forebyggelsespris

Nordsjællands Politis forebyggelsespris blev i dag uddelt for anden gang til to lokale og vigtige kriminalitetsforebyggende projekter. Priserne blev overrakt hos Nordsjællands Politi under overværelse af borgmestre og drivkræfterne bag projekterne.