Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

21. maj 2026 12:06

Stor aktion på havnen i Vejle: Østjyllands Politi søger efter gerningsvåben i drabssag fra 2022

Østjyllands Politi har siden torsdag morgen været til stede på havnen i Vejle for at lede efter det formodede gerningsvåben til et drab på en 21-årig mand, som blev begået i marts 2022 i Viby J. Den 21-årige mand var et tilfældigt offer, da han befandt sig i sin bil og blev ramt af skud fra et affyret våben, som politiet for nyligt har fået oplysninger om, kan være blevet smidt i havnen i Vejle.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Med assistance fra øvrige myndigheder har Østjyllands Politi siden torsdag morgen kl. 8.00 været til stede på havnen i Vejle for at lede efter det formodede gerningsvåben i en drabssag fra den 8. marts 2022.

Her blev en 21-årig mand dræbt, da han omkring kl. 00.53 befandt sig i sin bil i krydset mellem Ringvej Syd og Søndervangs Allé i Viby J og blev ramt af skud.

Ifølge politiets oplysninger kan det formodede gerningsvåben efterfølgende være blevet smidt i havnen i Vejle, og derfor har Østjyllands Politi morgenen og formiddagen igennem haft dykkere i vandet for at lede efter våbnet.

"Vi vil gøre alt, hvad vi kan for at finde frem til det formodede gerningsvåben, da det kan have en stor betydning for sagens foreløbige efterforskning," siger efterforskningschef Flemming Nørgaard fra Østjyllands Politi.

Han tilføjer:

"Vi har allerede gennem årene brugt en del ressourcer på at få sagen opklaret, men vi har på intet tidspunkt opgivet håbet om at få stillet de skyldige til ansvar for drabet på den tilfældige 21-årige mand. Det er en sag, som vi lige siden gerningstidspunktet har prioriteret meget højt, og derfor håber vi selvfølgelig også på at få endnu et afgørende gennembrud i sagen i dag."

Aktionen ved Vejle Havn forventes som minimum at fortsætte dagen ud, hvor politiet og øvrige myndigheder vil være synligt til stede.

 

Udlevering af mistænkt i sagen er blevet planlagt

I samme forbindelse kan Østjyllands Politi oplyse, at der nu er lavet en plan med de nordirske politimyndigheder for, hvornår en 33-årig mistænkt gerningsmand i sagen kan blive udleveret til Danmark fra Nordirland.

Den nu 33-årige mand har siden den 16. september 2024 siddet anholdt i Nordirland på baggrund af, at han forud for sin anholdelse i Belfast var blevet internationalt efterlyst af Østjyllands Politi i relation til drabssagen fra marts 2022.

Han vil efter planen blive udleveret til Østjyllands Politi i starten af næste uge (uge 22), og han vil efterfølgende blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus med henblik på varetægtsfængsling i sagen.

Østjyllands Politi vil melde nærmere ud om dette, så snart den mistænkte er blevet udleveret og grundlovsforhøret er blevet endeligt planlagt.

"Vi glæder os over, at der nu er lavet en plan for, hvornår den anholdte i sagen kan blive udleveret til os fra de nordirske politimyndigheder. Der er ingen tvivl om, at det er noget, som både vi, de pårørende og den bredere offentlighed længe har set frem til, ville ske, så sagen forhåbentligt kan komme endnu et afgørende skridt videre," siger efterforskningschef Flemming Nørgaard.

Den 21-årige mand, som blev skuddræbt i Viby J natten til den 8. marts 2022, havde ingen relation til det kriminelle miljø eller til bandegrupperinger, og det stod hurtigt klart i politiets efterforskning af sagen, at han var et tilfældigt offer.

Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi vil i forbindelse med grundlovsforhøret i sagen forventeligt anmode om, at dørene lukkes af hensyn til sagens fortsatte efterforskning.

Østjyllands Politi hører fortsat gerne fra vidner med relevante oplysninger til efterforskningen af drabssagen. Oplysninger kan gives til politiet på telefonnummer 114.

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

10. september 2026

Østjyllands Politi

10 års fængsel til 24-årig for skud mod rockerborg

En 24-årig mand blev torsdag idømt 10 års ubetinget fængsel for sin deltagelse i skyderiet mod Hells Angels' daværende klubhus i Randers sidste år. Han er desuden idømt et kontaktforbud og opholdsforbud i 8 år.

9. september 2026

Østjyllands Politi

40-årig mand dømt for dødelig vold mod samlever

En 40-årig mand blev onsdag idømt otte års ubetinget fængsel ved Retten i Aarhus for at have udsat sin samlever for så grov vold, at hun døde af kvæstelserne.

31. august 2026

Østjyllands Politi

Tiltale rejst i sag om skuddrab på 21-årig mand i 2022

I marts 2022 blev en 21-årig mand dræbt af skud i sin bil ved en tankstation i Rosenhøj i Viby J. Østjyllands Politis efterforskning har nu ført til, at Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi har rejst tiltale i sagen mod to mænd på 31 og 33 år.