Bornholms Politi: uddrag af døgnrapporten 3. marts 2025
Uddrag af døgnrapporten fra fredag d. 28. februar kl. 7.00 til mandag d. 3. marts kl. 7.00.
Berusere
Fredag kl. 23.40 fik Bornholms Politi en anmeldelse af, at en beruset 16-årig pige fra Rønne opholdt sig på Pluggegårdsvej i Nyker, og at hendes venner var bekymrede for hende. En patrulje kørte til stedet og fik overtalt den 16-årige til at overnatte hos en af sine venner.
Cirka en time senere, lørdag kl. 00.44, fik Bornholms Politi en anmeldelse om, at en beruset mand var væltet på sin cykel på Sdr. Landevej ved Balka. Han var ikke kommet slemt til skade, men blev efterfølgende set gå slingrede og råbende langs vejen mod Snogebæk. En patrulje fik kontakt til manden, en mand i 50’erne fra Snogebæk, og kørte ham til kontrol på Akutmodtagelsen.
Natten til søndag kl. 00.09 fik Bornholms Politi en anmeldelse af, at der lå en mand og sov foran Pilekroen i Allinge, som var lukket. En patrulje kørte til stedet og aftalte med den berusede 54-årige mand fra Rønne, at han skulle tage hjem og sove videre.
Brand
Lørdag kl. 17.13 kom en anmeldelse om en brand på Brøndshøj i Rønne, som var opstået, da der var blevet tændt op i en gasgrill i et udhus. Politi og brandvæsen var hurtigt fremme og fik slukket ilden. Det blev vurderet, at der var tale om et hændeligt uheld.
Færdsel
Søndag formiddag fik en 58-årig mand fra Rønne og en 65-årig mand fra Ibsker hver en bøde på 2.000 kr. samt et klip i kørekortet for at køre ud for fuldt stop på Poulskervej i Nexø. Derudover skal de to bilister betale 500 kr. i bidrag til Offerfonden.
Nummerpladerne på to køretøjer blev i løbet af søndagen inddraget af politiet henholdsvis i Nexø og uden for Rønne. Det ene køretøj var afmeldt, og det andet var uden gyldig forsikring.