National enhed for Særlig Kriminalitet
National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) håndterer de mest komplekse og alvorlige sager om økonomisk kriminalitet, organiseret kriminalitet og cyberkriminalitet.
Nyheder fra National enhed for Særlig Kriminalitet
14. maj 2025
National enhed for Særlig Kriminalitet
23-årig svindler udleveret fra Australien får straksdom
National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har efterforsket mod et organiseret kriminelt netværk af online-svindlere, der opererer fra udlandet. En 23-årig dansker har i dag tilstået en ledende og styrende rolle i svindel-setuppet, hvorefter retten har afsagt en straksdom.
14. maj 2025
National enhed for Særlig Kriminalitet
NSK anholder narkotikanetværk fra hovedstadsområdet
NSK har onsdag anholdt syv personer med relation til bandemiljøet, som er mistænkt for at være en del af et organiseret narkotikanetværk. De anholdte er sigtet for at have indsmuglet og videredistribueret cirka to ton hash til organiserede kriminelle.
12. maj 2025
National enhed for Særlig Kriminalitet
To mænd tilstår handel med opioider og hård narkotika
National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har efterforsket mod et netværk bag handel med hård narkotika og opioider. To personer har i dag tilstået deres rolle.