Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

27. november 2019 07:58

Vi træner med vores droner

I Fyns Politi bruger vi droner mere og mere i vores arbejde. Det er et rigtig godt redskab i flere situationer, derfor har vi også brug for at træne og øve os mere. Så hvis du så noget lys på himlen over Højstrup i Odense for små 14 dage siden, så har det nok være os, der var ude og træne med vores droner i mørke.

Dronetræning

Foto: Fyns Politi

Grunden til, at vi bl.a. træner med dronerne, når det er blevet mørkt, er, at kontrasten mellem koldt og varmt er størst, når vi træner med det termiske udstyr, og det er derfor lettere at øve med.
Dronerne er et rigtig godt værktøj fx ved humanitære eftersøgninger, hvor dronerne samarbejder med vores politihunde, om at finde personer som måske er blevet væk eller er gået væk, og som ikke selv kan finde tilbage.

 

Faktaboks drone

 

 

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

9. maj 2025

Fyns Politi

Udslippet i Assens er nu under kontrol og indsatsen afsluttet

Tidligere i dag fandt et udslip af ammoniak sted ved Assens Fjernvarme. Redningsmandskab og øvrige myndigheder har nu kontrol over situationen, og der er ikke længere fare for befolkningen.

9. maj 2025

Fyns Politi

Mand idømt ni måneders fængsel i sag om dyrevelfærd

Den 68-årige mand er fundet skyldig i en lang række overtrædelser af dyrevelfærdslovgivningen – herunder for mishandling af op til ca. 400 grise.

6. maj 2025

Fyns Politi

Politiet sætter fokus på trailere

Foråret er for mange danskere lig med diverse projekter i hus og i have, og det fører ofte til at flere borgere bevæger sig ud på vejene med trailere lastet med alt fra haveaffald, gamle møbler og halve køkkener. Men her er det vigtig, at man har styr på sin trailer, sin bil og det man fragter, for ellers kan der opstå ikke bare ulovlige, men også trafikfarlige situationer.