Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

6. oktober 2022 09:57

Fyns Politi afholder igen denne torsdag øvelser tre steder i politikredsen

Som for en uge siden afholder Fyns Politi igen i dag, torsdag den 6. oktober 2022 tre større uvarslede øvelser i politikredsen, som har været planlagt gennem længere tid.

Den første øvelse begynder kl. 10:15 på Sprogø i Storebælt. Omkring kl. 17 begynder de to øvrige øvelser på henholdsvis Odense Tekniske Gymnasium på Munkebjergvej og TV2, Kvægtorvet, Rugaardsvej i Odense.

 

Lyd af skud og røg fra eksplosioner

Under øvelserne vil man kunne høre eksplosioner og skud samt lyden af udrykningskørsel. Det er vigtigt at understrege, at der selvfølgelig bliver anvendt løse skud og løst sprængstof. Der indgår desuden personer forklædte som gerningsmænd, de kan være både maskerede og bevæbnede.

”Vi oplevede heldigvis ikke problemer for borgerne, da vi afholdt øvelserne i sidste uge, så vi håber selvfølgelig, det går lige så godt denne gang. Vi afholder øvelser, så vi altid er bedst muligt forberedte, skulle der ske en voldsom hændelse. Ingen må være i tvivl om, hvad de skal gøre i en skarp situation, så vi kan få stoppet ulykken, reddet liv og fanget gerningsmændene,” siger politikommissær Ehm Christensen, der er ansvarlig for øvelserne. 

 

Tydelig skiltning ved Storebæltsforbindelsen 

I begge ender af Storebæltsforbindelsen vil der være skiltet til bilisterne om, at Fyns Politi afholder øvelse på Sprogø. Skiltene vil være synlige mellem kl. 10 og cirka kl.12:30, som er det tidsrum, hvor øvelsen er i gang. 
 

To øvelser i Odense

Omkring kl. 17 torsdag eftermiddag går de to øvelser i Odense i gang. Begge steder medvirker ud over politi også ambulancer, lægeambulancer med videre.

På Odense Tekniske Gymnasium på Munkebjergvej 130 er øvelsesscenariet et skyderi på skolen med flere dræbte og tilskadekomne. I øvelsen indgår flere end 100 af skolens elever samt flere politifolk som figuranter. Hos TV2, Kvægtorvet på Rugaardsvej er øvelsesscenariet en situation med gidsler, der tilbageholdes af bevæbnede gerningsmænd. 

De to øvelser slutter omkring kl. 20.
 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

9. maj 2025

Fyns Politi

Udslippet i Assens er nu under kontrol og indsatsen afsluttet

Tidligere i dag fandt et udslip af ammoniak sted ved Assens Fjernvarme. Redningsmandskab og øvrige myndigheder har nu kontrol over situationen, og der er ikke længere fare for befolkningen.

9. maj 2025

Fyns Politi

Mand idømt ni måneders fængsel i sag om dyrevelfærd

Den 68-årige mand er fundet skyldig i en lang række overtrædelser af dyrevelfærdslovgivningen – herunder for mishandling af op til ca. 400 grise.

6. maj 2025

Fyns Politi

Politiet sætter fokus på trailere

Foråret er for mange danskere lig med diverse projekter i hus og i have, og det fører ofte til at flere borgere bevæger sig ud på vejene med trailere lastet med alt fra haveaffald, gamle møbler og halve køkkener. Men her er det vigtig, at man har styr på sin trailer, sin bil og det man fragter, for ellers kan der opstå ikke bare ulovlige, men også trafikfarlige situationer.