Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

5. juli 2022 09:23

Vedr. overfaldssag: Mistænkt identificeret – politiet leder efter ham


Nordjyllands Politi har nu, takket været flere gode henvendelser fra offentligheden, identificeret den mand, som man mistænker for at stå bag alvorlig vold mod et 17-årigt offer i Aalborg i weekenden.

Der er, oplyser efterforskningsleder og politikommissær Kenneth Rodam, tale om en 24-årig mand, der stammer fra det midtjyske område. 

”Vi har været ude for at lede efter ham på flere adresser, hvor vi mener, at han kunne opholde, men indtil videre er det ikke lykkedes for os at lokalisere ham og få ham anholdt. Jeg vil derfor stærkt opfordre ham til at melde sig – så han forklare sig til sagen,” siger Kenneth Rodam, der i næste åndedrag retter en stor tak til de borgere, der henvendte sig med relevante informationer: 

”Via vores offentlige efterlysninger i pressen fik vi hurtigt mistænktes identitet fastslået, så vi nu kan få mulighed for at stille ham til regnskab for sine handlinger. Tak til borgerne for hjælpen i sagen.”  

Leder også efter to andre personer

Politikommissæren tilføjer, at politiet stadig også leder efter de personer – en kvinde og en mand – som den mistænkte var i følgeskab med på tidspunktet for overfaldet. 

”De skal afhøres til sagen, så deres rolle før, under og efter kan afklares,” slår Kenneth Rodam fast. 

 

Fjern fotos

Politiet opfordrer medier og andre til at fjerne fotos af den efterlyste person, da han er nu identificeret. 

”Formålet med billedernes offentliggørelse, nemlig identifikation af pågældende er opnået, så derfor opfordrer vi til, at man fjerner billederne,” lyder det fra politikommissæren. 

Informationer i sagen skal gå til politiet på telefon 114. 

 

Pressens kontaktperson: 

Kenneth Rodam, politikommissær, Nordjyllands Politi, 4026 6195
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

22. maj 2025

Nordjyllands Politi

Straksdom til 36-årig efter flere indbrud

Natten til onsdag blev der anmeldt flere tilfælde af indbrud i lejligheder i henholdsvis Aalborg og Nørresundby. Allerede den følgende formiddag blev en 36-årig mand sigtet for indbruddene. Han blev i dag fremstillet i grundlovsforhør, hvor han modtog en straksdom på 6 måneders ubetinget fængsel.

21. maj 2025

Nordjyllands Politi

Sirener møder sambarytmer: Politiet gør klar til karneval

Støvlesnuderne er pudset hos Nordjyllands Politi, der ser frem mod en af årets helt store begivenheder i Aalborg – karnevallet. Som en del af forberedelserne etableres midlertidig videoovervågning, ligesom droner vil indgå i politiets opgaveløsning.

20. maj 2025

Nordjyllands Politi

Nordjyllands Politi: uddrag fra døgnrapporten fra lørdag den 17. maj til tirsdag den 20. maj 2025

Opioider, indbrud, uforsigtig ild, butikstyveri og musik til ulempe. Læs et uddrag af døgnrapporten fra Nordjyllands Politi her.

Vi beklager. Dette indhold kan ikke vises.