Spring til hovedindhold

Forslag

Nordsjællands Politi

Efterlysning

18. maj 2022 10:24

[AFLYST] Nordsjællands Politi efterlyser to personer i sag om brandstiftelse i Græsted

[AFLYST]Har brug for borgernes hjælp til at identificere to personer af interesse for efterforskningen

Standarsgrafik af efterlysning

NB: Billeder og signalementer er fjernet fra efterlysningen.

 

I forbindelse med efterforskning af en sag, hvor der blev sat ild på Bodega Stalden med tilhørende beboelse på Græsted Hovedgade, efterlyser Nordsjællands Politi nu to personer.

 

Brandstiftelsen skete den 28. marts klokken 01.46 ved, at der blev kastet en Molotovcocktail gennem et vindue på bagsiden af bygningen.

 

Et overvågningskamera i området har optaget to personer komme gående ved Gribskovhallen forud for brandstiftelsen, og de to personer efterlyses nu i forbindelse med efterforskningen af sagen.

 

Ud fra videoovervågningen beskrives de to personer som:

 

A: [signalement fjernet]

 

B: [signalement fjernet]

 

- Der er tale om en meget alvorlig sag. Derfor vil vi meget gerne høre fra borgere, som kan genkende personerne eller har andre oplysninger, der kan hjælpe i opklaringsarbejdet, siger Jakob Rahbek, leder af efterforskningen og politikommissær i Nordsjællands Politi.

 

Nordsjællands Politi kan kontaktes på telefon 114. 

 

Særligt til pressen: Nordsjællands Politi har ikke yderligere oplysninger eller kommentarer til efterforskningen af sagen.

 

Pressekontakt

Telefon: 4133 1576

11. februar 2025

Nordsjællands Politi

Nordsjællands Politi efterlyser mistænkt indbrudstyv

Manden mistænkes for flere indbrud i Smørum.

18. december 2024

Nordsjællands Politi

Nordsjællands Politi efterlyser gerningsmænd til røveri mod smykkeforretning i Helsinge

Røveriet blev begået klokken 12.53 idag, den 18. december 2024.

20. september 2024

Nordsjællands Politi

Efterlysning af mistænkt for røveri mod brilleforretning i Frederiksværk

Nordsjællands Politi offentliggør fotos af røverimistænkt mand