Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

27. oktober 2022 15:29

Sidste udkald inden anholdelse

Syd- og Sønderjyllands Politi gennemfører på ny en særlig indsats, hvor personer, der er tilsagt i Fogedretten bliver anholdt, hvis de ikke møder op.

Syd- og Sønderjyllands Politi, Områdecenter Nordøst (Haderslev og Vejen kommuner), gennemfører i de nærmeste uger en ny indsats for at sikre, at personer, der har et udestående med Fogedretten, møder op, når de er indkaldt.

Ved den foregående indsats i områdecentret tilbage i juni blev i alt 40 personer anholdt, på bopælen eller på arbejdet, hvorefter turen gik til retten.

Anholdelserne skete, fordi personerne i første omgang var blevet indkaldt til et retsmøde, men ikke var mødt op.

I øjeblikket har Fogedretten i Sønderborg 129 aktuelle sager, der blandt andet vedrører Fogedrettens afdeling i Haderslev. Og Syd- og Sønderjyllands Politi opfordrer kraftigt til, at personerne selv får afklaret deres mellemværende med retten, så politiet ikke behøver at blive inddraget.

- Vi vil gerne undgå disse anholdelser. Derfor appellerer vi til, at personerne møder op i Fogedretten, når de er indkaldt, eller at de kontakter retten og får en ny aftale i stand, hvis de er forhindret, understreger politikommissær Dennis Holst fra Syd- og Sønderjyllands Politi, Områdecenter Nordøst.

Fogedrettens afdeling i Haderslev har åbent onsdag – fredag mellem klokken 09.00 – 11.00.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

3. juni 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

To udenlandske statsborgere dømt skyldige i grov vold på asylcenter

En 42-årig mand og en 41-årig mand begik vold mod hinanden på asylcenter i Hviding. Retten har nu afsagt dom i sagen.

30. maj 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Seks personer er dømt skyldige i sag om hjemmerøveri begået i Esbjerg

En 39-årig mand blev i sommeren 2024 udsat for røveri i egen bolig i Esbjerg. I dag faldt der dom i sagen, hvor seks personer var tiltalt.

30. maj 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiets træning er flyttet ind på Skærbæks tidligere distriktsskole

Syd- og Sønderjyllands Politi har lejet den tidligere distriktsskole i Skærbæk. Her foregår politiets træning, ligesom politiet også benytter byen i enkelte tilfælde.