Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

25. februar 2022 15:10

13-årig efterlyst pige genforenet med sin mor

Den 13-årige pige, der sammen med en 18-årig ung mand var efterlyst af Fyns Politi, er i fredag eftermiddag blevet genforenet med sin mor.

De to unge var internationalt efterlyst af Fyns Politi efter mistanke om, at de sammen var stukket af og taget til Norge eller Sverige. Det viste sig, at de opholdt sig i Sverige.
Efterlysningen samt opfordringer om at tage kontakt til pigens mor fik genskabt kontakten mellem mor og datter. Derefter blev de to genforenet fredag.

Fyns Politi efterforsker fortsat, om der er sket en overtrædelse af straffeloven, fordi pigen tog hjemmefra med en ung myndig mand, som ikke havde indhentet samtykke fra pigens forældre/værge. 

Da der således fortsat efterforskes i sagen, har Fyns Politi ikke yderligere kommentarer af hensyn til de implicerede parter.
 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

2. juli 2025

Fyns Politi

33-årig kvinde idømt ubetinget fængsel

Den 33-årige kvinde fra Svendborg kommune blev den 1. juli 2025 ved retten i Svendborg idømt 1 år og 3 måneders ubetinget fængsel for blandt andet falske anmeldelser.

30. juni 2025

Fyns Politi

40-årig mand anholdt og siget for kontaktbedragerier

En 40-årig mand fra Slagelse kommune blev i dag den 30. juni 2025 anholdt og sigtet for flere tilfælde af kontaktbedrageri mod ældre borgere.

27. juni 2025

Fyns Politi

Falske 500-krone sedler i omløb på Tinderbox

Fyns Politi har fået indleveret flere falske 500-krone sedler fundet ved Tinderbox området.