Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

30. juni 2025 14:39

40-årig mand anholdt og siget for kontaktbedragerier

En 40-årig mand fra Slagelse kommune blev i dag den 30. juni 2025 anholdt og sigtet for flere tilfælde af kontaktbedrageri mod ældre borgere.

Han er sigtet for syv tilfælde af kontaktbedrageri i Odense kommune begået mod ældre borgere i alderen 69 til 92 år. Alle forhold blev begået på to dage.

Desuden er manden også sigtet for et tilfælde af hvidvask til et beløb af 30.000 kroner.

 

Den sigtede bliver fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Odense i morgen formiddag.

”Jeg er meget tilfreds med at have fået fat på den her mand så hurtigt. For det er virkelig skruppelløs og grænseoverskridende på den måde at målrette sin kriminalitet mod ældre mennesker”, siger vicepolitiinspektør ved Fyns Politi Michael Lichtenstein.

 

Fyns Politi efterlyste manden med billede den 20. juni 2025. Vi har nu fjernet billederne og opfordrer medier og borgere til at gøre det samme.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

27. juni 2025

Fyns Politi

Falske 500-krone sedler i omløb på Tinderbox

Fyns Politi har fået indleveret flere falske 500-krone sedler fundet ved Tinderbox området.

27. juni 2025

Fyns Politi

35-årig mand dømt for grov vold og forsøg på voldtægt

Retten i Odense afsagde onsdag den 25. juni 2025 dom i sag om grov vold og forsøg på voldtægt. Den 35-årige mand blev idømt 1 år og 9 måneders fængsel og varetægtsfængslet efter retsmødet.

26. juni 2025

Fyns Politi

36-årig mand idømt 5 år og 11 måneders ubetinget fængsel

Retten i Odense har i dag idømt en 36-årig mand fra Nordfyns Kommune en dom for narko- og våbenbesiddelse.