Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

6. december 2021 09:39

Mand med softgun-pistol hurtigt anholdt

Nordjyllands Politi fik i morges, d. 6. december 2021 kl 08.13, via 112 en melding om, at en ung mand gik rundt i området omkring idrætshallen i Øster Vrå med en pistollignende genstand.

Politilogo på patruljebil

Foto: Niclas Jessen

"Den slags anmeldelser tager vi meget alvorligt – derfor sendte vi omgående politi til stedet," fastslår vagtchefen ved Nordjyllands Politi, politikommissær Torben Larsen. 

Anmelderen kunne ydermere identificere gerningspersonen, der var fra lokalområdet. Politiets patruljer ankom hurtigt til stedet, og man fik manden omringet i en koordineret indsats. 

"Vi fik derpå anholdt manden. Det foregik helt uden dramatik," siger Torben Larsen, der oplyser, at der var tale om en såkaldt softgun-pistol. Altså ikke et rigtigt våben. 
 
Vagtchefen har i øvrigt stor ros til anmelderen for at komme med løbende information, der bidrog til, at politiets anholdelse kunne forløbe hurtigt. 

Der pågår nu et større stykke efterforskningsarbejde, da politiet blandt andet skal have klarlagt hændelsesforløbet og finde frem til borgere, der er blevet truet af den anholdte mand. 

Har man oplysninger i sagen, så skal man ringe til politiet på 114. 

 

Pressens kontaktperson: 

Vagtchefen. 
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

11. juni 2025

Nordjyllands Politi

Aktuel efterforskning: Har du set sort Toyota Aygo? ***aflyst***

Nordjyllands Politi søger fortsat efter den sorte Toyota Aygo, som efterforskningen sætter i forbindelse med det drabsforsøg, der udspillede sig i Nørresundby 30. maj 2025. Og nu offentliggør politiet fotos fra efterforskningen af præcis det søgte køretøj. Politiet er specifikt interesseret i at høre fra vidner, der ved, hvor bilen måtte befinde sig. Har du oplysninger i sagen, så ring til politiet på telefon 114. ***Takket være en årvågen borger er bilen blevet lokaliseret et sted syd for Aalborg; efterlysningen aflyses derfor, mens efterforskningen fortsætter. Politiet takker for offentlighedens hjælp i sagen. ***

10. juni 2025

Nordjyllands Politi

Stor tværfaglig øvelse ved Løgstør

Den 12. juni 2025 afholder Nordjyllands Politi, Nordjyllands Beredskab, Region Nordjylland og Beredskabsstyrelsen en stor tværfaglig øvelse. Der kan være støj samt trafikforstyrrelser som følge af øvelsesaktiviteterne. ​

5. juni 2025

Nordjyllands Politi

Mistænkt til voldsepisode i Sindal efterlyses

Lørdag aften den 31. maj 2025 udspillede der sig en alvorlig voldsepisode på Sindal Marked; og det er ikke lykkedes for efterforskningen at finde frem til den mistænkte i sagen. Derfor går politiet nu ud med flere oplysninger om sagen i håbet om, at det kan afstedkomme informationer fra offentligheden, som kan medføre identifikation af den mistænkte. Politiet kan kontaktes på telefon 114.