Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

5. december 2018 09:33

63 årig mand omkommet i færdselsuheld

En 63-årig mand omkom kort før kl. 7 til morgen, da han i sin bil kolliderede frontalt med en traktor på Bøgebjergvej mellem Brobyværk og Nørre Broby på Fyn.

Ifølge et vidne kom den 63-årige kørende ad Bøgebjergvej mod nordvest, da han i en blød højresvingskurve kom i slinger og kørte frontalt ind i en modkørende traktor. Den 63-årige blev formentlig dræbt på stedet, mens føreren af traktoren slap uskadt.

Vidneafhøringer og undersøgelse på uheldsstedet har klarlagt, at det glatte føre højst sandsynligt er en klart medvirkende årsag til uheldet.

Den 63-årige er fra lokalområdet. De pårørende er underrettet.

Der er ikke yderligere oplysninger i sagens anledning.

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

16. april 2025

Fyns Politi

Fyns Politi styrker den politimæssige tilstedeværelse i Munkebo

Fra 1. maj 2025 styrker Fyns Politi den politimæssige tilstedeværelse i Munkebo i Kerteminde kommune. To betjente vil derfor have base i Munkebo Bycenter to dage om ugen.

15. april 2025

Fyns Politi

Betjent fra Fyns Politi, der er tiltalt i en straffesag, er ikke på arbejde længere

I midten af marts 2025 blev en betjent ved Fyns Politi tiltalt i en alvorlig straffesag om bl.a. ulovlige opslag i politiets systemer og videredeling af fortrolige oplysninger.

4. april 2025

Fyns Politi

Fire mænd idømt fængsel. Tre af dem idømt udvisning for bestandigt

De fire mænd blev den 24. marts dømt skyldige i forsøg på at sprænge 4,4 kg sprængstof i en opgang på Nyborgvej den 30. december 2023 i Odense. Nu har retten taget stilling til strafudmålingen.