Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

16. april 2025 09:27

Fyns Politi styrker den politimæssige tilstedeværelse i Munkebo

Fra 1. maj 2025 styrker Fyns Politi den politimæssige tilstedeværelse i Munkebo i Kerteminde kommune. To betjente vil derfor have base i Munkebo Bycenter to dage om ugen.

Fyns Politi har besluttet at flytte politibutikken i Kerteminde til Munkebo Bycenter, hvor åbningstiden opnormeres. Flytningen skal styrke Fyns Politis ambition om et synligt politi, understøtte kommunens forebyggende arbejde og være med til at sikre tryghed i lokalområdet. 

 

”Der har den senere tid været episoder i Munkebo, der kan virke utryghedsskabende for borgerne. Munkebo er desuden meget centralt placeret i Kerteminde Kommune og det giver derfor god mening at flytte politifolk hertil og foreløbigt opnormere vores tilstedeværelse”, siger chefpolitiinspektør Lars Bræmhøj fra Fyns Politi.

 

Fyns Politis lokalitet i Munkebo vil som udgangspunkt have åben for personlig betjening tirsdage fra klokken 09.00-11.00 og torsdage fra klokken 16.00 til 18.00.

 

De to betjente vil derudover være tilstede i Munkebo til patruljering, møder med SSP og andre politifaglige opgaver.

 

Ud over de to dedikerede betjente, vil Fyns Politi have sine vanlige patruljer, der også dækker Kerteminde kommune.

 

Borgmester i Kerteminde kommune, Kasper Ejsing Olesen (S), ser frem til Fyns Politis tilstedeværelse i Munkebo.

 

”Vi har været glade for politibutikken i Kerteminde, men det giver i min optik meget mere mening med nærpoliti i Munkebo. Der har desværre på det seneste været hændelser i Munkebo, som i højere grad kræver politiets tilstedeværelse der. Derfor ser jeg frem til en større politimæssig synlighed i Munkebo og glæder mig til at byde Fyns Politi velkommen den 1. maj”.

 

Den øgede tilstedeværelse i Munkebo er et led i Fyns Politis arbejde med henover de næste år at øge tilstedeværelsen i flere fynske kommuner.

 

 

Pressehenvendelser kan ske på

Fyns Politis pressetelefon 9135 7902

Borgmester i Kerteminde kommune, Kasper Ejsing Olesen (S) tlf. 2465 9249

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

11. april 2026

Fyns Politi

19-årig mand anholdt og sigtet for drab

En 41-årig kvinde blev fredag den 10. april 2026 fundet død i et område tæt ved Hans Bangsvej i Middelfart. En mand er nu anholdt mistænkt for drabet.

10. april 2026

Fyns Politi

Fyns Politi efterforsker muligt drab i Middelfart

En 41-årig kvinde blev fredag fundet død i et område tæt ved Hans Bangsvej i Middelfart. Politiet efterforsker sagen som et drab.

8. april 2026

Fyns Politi

Fyns Politi har anholdt seks mænd med relation til LTF efter voldeligt opgør i februar

Ved en koordineret aktion har Fyns Politi her til morgen slået til på flere adresser og anholdt fem mænd. Den sjette mand blev anholdt allerede tirsdag eftermiddag. De seks mænd er en 30-årig mand fra Nyborg Kommune samt fem mænd fra Odense Kommune i alderen 20-26 år. Alle de anholdte mistænkes ydermere for at videreføre den forbudte bande LTF.