Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

8. august 2024 09:50

Fyns Politi sigter to mænd for at udsætte andres liv for overhængende fare og forsøg på manddrab

Sigtelserne kommer som en udvidelse af eksisterende sigtelser for planlagt sprængning af en ejendom på Nyborgvej i Odense den 28. december 2023 og den 30. december 2023. De to sigtede er mænd på henholdsvis 19 og 20 år fra Odense.

De to mænd blev anholdt den 30. december 2023 efter en hurtig og effektiv efterforskning af Fyns Politi, der observerede den ene af mændene komme ud fra en opgang på Nyborgvej, hvorfra manden undløb, men efterfølgende blev anholdt.

 

I opgangen på Nyborgvej havde manden placeret en spand indeholdende 4,4 kilo plastisk sprængstofmed et kanonslag som detonator.

 

Farlighedserklæring udarbejdet

Sigtelserne mod de to mænd udvides idet resultaterne af en række tekniske undersøgelser viser, at beboere, der var hjemme på adressen, risikerede tilskadekomst med potentiel dødelig udgang, hvis sprængstoffet havde detoneret.


De tekniske undersøgelser omfatter blandt andet prøvesprængning af det fundne sprængstof. I forbindelse med prøvesprængningen er der udarbejdet en farlighedserklæring, som fortæller, hvor farligt det anvendte sprængstof har været. Og det er på baggrund af den farlighedserklæring, at Fyns Politi nu udvider sigtelserne mod de anholdte.

 

Tager sagen meget alvorligt

Fyns Politi vurderer, at sprængstoffet blev placeret som led i en konflikt mellem enkeltpersoner, der færdes i det kriminelle miljø i Odense. Dermed er det ikke Fyns Politis vurdering, at sprængstoffet blev placeret som led i en bandekonflikt. "Det skal være trygt at færdes i Odense. Derfor tager vi denne sag meget alvorligt, og vi har stor forståelse for, hvis den giver anledning til spørgsmål fra borgernes side", udtaler Michael Lichtenstein vicepolitiinspektør ved Fyns Politi og fortsætter: "Derfor sætter vi også fortsat hårdt ind mod personer, der færdes i et kriminelt miljø".

 

Det er Fyns Politis klare opfattelse, at man trygt kan færdes på Nyborgvej og alle andre steder i Odense. "Vi prioriterer synlig politimæssig tilstedeværelse i byen kombineret med et hårdt tryk på kriminelle grupperinger", afslutter Michael Lichtenstein.

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

15. maj 2025

Fyns Politi

Narkonetværk under efterforskning i Svendborg

Tirsdag den 25. marts foretog Fyns Politi ved operativ sektion Svendborg anholdelse af en 19-årig mand fra Svendborg kommune. Anholdelsen skete i Svendborg efter tip om narkotika på adressen. Mistanken viste sig at holde stik, idet der blev fundet en mængde narkotika på adressen, hvilket medførte, at den 19-årige dagen efter blev varetægtsfængslet.

12. maj 2025

Fyns Politi

Dom i sag om kartofler på motorvejsstrækninger

De tiltalte i sagen om kartofler på motorvejen har i dag fået deres dom. Alle fire tiltalte er idømt fængselsstraffe og frakendelses af kørekortet.

9. maj 2025

Fyns Politi

Udslippet i Assens er nu under kontrol og indsatsen afsluttet

Tidligere i dag fandt et udslip af ammoniak sted ved Assens Fjernvarme. Redningsmandskab og øvrige myndigheder har nu kontrol over situationen, og der er ikke længere fare for befolkningen.