Internationalt samarbejde bringer stjålen kunst hjem til Odense
Efter 7 års forsvinden er 8 stjålne malerier nu igen hjemme ved den rette ejer, kunstneren Jens Galschiøt fra Odense.
Malerierne blev i sommeren 2011 stjålet, da Jens Galschiøt sendte i alt 16 malerier fra Danmark til Mexico. Alle blev stjålet. Gerningsmændene efterlod ingen spor, så chancen for at få malerierne hjem igen var små. Men i april 2018 skete der pludselig noget.
Jens Galschiøt opdagede, at et af malerierne pludselig var sat til salg på en amerikansk netauktion. Jens Galschiøt kontaktede derfor straks Fyns Politi, der indledte en efterforskning. Den viste, at malerierne var sat til salg i Salt Lake City i Utah i USA.
Uret tikkede
Netaktionen var tidsbegrænset til 25 dage. Så der skulle handles hurtigt, hvis maleriet ikke skulle forsvinde igen. På den baggrund blev sagen indbragt for Retten i Odense, som udstedte en ransagningskendelse på auktionshusets adresse.
Derefter blev opgaven givet videre til politi og anklagemyndighed i USA, fordi maleriet befandt sig på amerikansk jord. På baggrund af et godt og tæt samarbejde imellem politiet, anklagemyndigheden samt Rigsadvokaten i Danmark og FBI samt det amerikanske justitsministerium i USA, lykkedes at få gennemført en ransagning på auktionshusets adresse kort efter auktionens udløb.Her fandt og beslaglagde FBI maleriet med henblik på at udleve det til den rette ejer, Jens Galschiøt.
Et maleri blev til flere
Opdagelsen af maleriet på auktionssiden betød at de øvrige malerier – alle af kunstneren Alberto Aragon Reyes – også blev efterlyst. Efter måneders efterforskning og en løbende dialog mellem de danske og amerikanske myndigheder, er det lykkedes for de amerikanske myndigheder at finde og beslaglægge yderligere 7 af de stjålne malerier.-Det er bare så fantastisk, at jeg nu får en del af mine malerier tilbage. Både i Danmark og i USA har politi og anklagemyndig virkelig gjort et imponerende stykke arbejde. De er bare blevet ved og ved, selv om det virkelig er svært at få fat i kunst tilbage til den rette ejer, når den først er forsvundet. Jeg havde faktisk aldrig regnet med at få mine malerier tilbage. Så det her er da bare helt fantastisk, og jeg glæder mig rigtig meget til at mine billeder er hjemme Odense igen, siger Jens Galschiøt.
-Sagen er et fantastisk eksempel på et vellykket internationalt samarbejde. Den viser, at selvom Danmark er et lille land, så har vi et meget stort netværk af gode samarbejdspartnere ude i verden, som er klar til at hjælpe, når vi har brug for det . Vi er meget taknemmelige for den meget store indsats vores amerikanske kollegaer har lagt i at hjælpe os med at finde malerierne, så de kan komme hjem igen, siger anklager Stephanie Reby fra Fyns Politi.
En glad ejer venter nu på malerierne
Jens Galschiøt fik fredag beskeden om, at 8 af hans stjålne malerier nu er klar til afhentning i USA. Beskeden vakte meget stor glæde hos den fynske kunstner – og det smittede af på anklager Stephanie Reby.-Det er jo en vigtig del af det, vores arbejde handler om – at få lov at opleve glæden hos den, der får sine ejendele tilbage. Så jo, det varmer i et anklagerhjerte. Sådan en succeshistorie er god at huske tilbage på, når vi kæmper med komplicerede internationale sager. Det er ikke alt, der kan lade sig gøre, men vi gør altid, hvad vi kan – og som man kan se i denne sag, så kan det faktisk lade sig gøre – også selvom det udspiller sig på den anden side af jorden, siger Stephanie Reby.
Pressekontakt
Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk