Fem mænd dømt for vold med døden til følge
Retten i Glostrup har i dag idømt fem mænd fængselsstraffe på 5 år og 11 måneder for vold med døden til følge. To af de dømte er samtidig blevet udvist af Danmark for bestandigt.
![Glostrup Ret, Københavns Vestegns Politi](https://politi.dk/-/media/mediefiler/landsdaekkende-billeder/artikel-b-3000px-x-h-2000px/dom-og-ret/glostrup-ret-(1).jpg?h=2000&iar=0&w=3000&hash=6484EA066EB9A749429D1D77D4E962A3)
Foto: Rigspolitiet
Forbrydelsen fandt sted den 2. oktober 2023 i et industriområde i Hvidovre. Mændene havde frihedsberøvet en 21-årig mand og udsatte ham efterfølgende for så omfattende vold, at han senere afgik ved døden.
Sagen blev efterforsket af Københavns Vestegns Politi i tæt samarbejde med Københavns Politi. Relativt hurtigt lykkedes det efterforskerne at identificere de formodede gerningsmænd.
Under efterforskningen viste det sig, at to af de mistænkte var flygtet til udlandet. Den ene vendte selv tilbage til Danmark og meldte sig. Den anden blev anholdt i udlandet og udleveret til Danmark.
Specialanklager Rasmus Kim Petersen udtaler:
”Retten udmålte en markant straf til alle fem tiltalte – selvom de havde forskellige roller i volden, og selvom én af de tiltalte ikke udøvede vold. Dette viser, at man risikerer at blive straffet for vold, hvis man ikke aktivt tager afstand”.
Tre af de dømte har anket dommen, mens de to andre har taget betænkningstid.
Pressekontakt
Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk