Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestjyllands Politi

Nyhed

25. februar 2019 13:37

Alm. Brand Forsikring udlover dusør i brandsag fra Thisted

Alm. Brand Forsikring udlover en dusør på 75.000 kr. til opklaring af en sag, hvor Hjardemål Gl. Skole, Hjardemålvej 117 i Thisted, brændte ned til grunden.

Branden opstod ved midnat, natten mellem den 4. og 5. december 2018.
Det er politiets formodning, at branden er påsat, og dusøren udloves således til den eller de personer, der kan give politiet nye og afgørende oplysninger, der kan føre til opklaring af sagen.
Hvis du har oplysninger i sagen, kan du henvende dig til Midt- og Vestjyllands Politi på telefon 114.

Pressekontakt

Telefon: 51731906
 

25. juni 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Ny anholdelse i drabssag fra Herning

En 16-årig dreng er i dag blevet anholdt i forbindelse med sagen, hvor en 21-årig kvinde den 7. april blev dræbt med kniv i Herning. To andre, der blev anholdt tirsdag, er løsladt igen.

24. juni 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Indsats i Silkeborg: Politiet anholder 34-årig mand

Midt- og Vestjyllands Politi har anholdt en 34-årig mand efter fund af kemikalier i Silkeborg.

24. juni 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

To anholdt i forbindelse med drabssag

En 21-årig kvinde blev den 7. april dræbt af knivstik i Herning. Nu har Midt- og Vestjyllands Politi anholdt to unge mænd, der sigtes for medvirken til drab.