Spring til hovedindhold

Forslag

Godt styr på tingene ved drive in-fodbold

Midt- og Vestjyllands Politi roser både arrangør og gæster efter dagens drive in-kamp i superligaen.

Lige som FCM-maskotten Lupus kunne Midt- og Vestjyllands Politi tage det forholdsvist roligt, da der i dag var drive in-fodbold i Herning.

Lige som FCM-maskotten Lupus kunne Midt- og Vestjyllands Politi tage det forholdsvist roligt, da der i dag var drive in-fodbold i Herning. Foto: Midt- og Vestjyllands Politi

Hundredevis af biler rullede mandag eftermiddag ind på parkeringsarealet omkring MCH Arena i Herning. Det er første gang, der er drive in-fodbold i Midt- og Vestjylland, og det er det absolut største arrangement i politikredsen i tiden med coronavirus. Derfor har Midt- og Vestjyllands Politi haft særlig fokus på arrangementet og selvfølgelig også været til stede før, under og efter kampen for at sikre, at alt gik, som det skulle.

Midt- og Vestjyllands Politi har forud for kampen haft en god dialog med FC Midtjylland omkring, hvad der skulle til, for at klubben kunne gennemføre arrangementet. FC Midtjylland havde blandt andet sat ekstra mange kontrollører på til at vejlede deltagerne og følge dem frem og tilbage mellem bil og toilet, når det blev nødvendigt. 

Arrangementet forløb uden problemer. Største udfordring var, at mange gerne ville på toilettet i pausen, men det kom der hurtigt styr på. Derudover løb flere biler tør for strøm, men også det var der taget højde på med starthjælp på drive in-pladsen.

I det hele taget roser politiet både arrangør og publikum for at have respekteret de spilleregler, der har til formål at mindske risikoen for smittespredning af coronavirus.
”Det er første gang, vi har skullet medvirke til en sikker afvikling af et arrangement af denne karakter. Derfor er det ekstra glædeligt, når det hele går op i en højere enhed, og alle medvirker til, at tingene lykkes”, siger vicepolitiinspektør Sune Espersen.

Efter kampen har trafikken heller ikke voldt problemer. Tilskuerne sad i deres biler, som de skulle, og kunne hurtigt komme væk fra stedet.

 

Gæsterne skulle som udgangspunkt blive i bilerne under arrangementet, men kunne blive fulgt til toilettet af en FCM-kontrollør.

Gæsterne skulle som udgangspunkt blive i bilerne under arrangementet, men kunne blive fulgt til toilettet af en FCM-kontrollør.

 

Pressekontakt

Telefon: 51731906
 

11. december 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Sag om knivstikkeri i Silkeborg: Mand anholdt og sigtet for grov vold

En 48-årig mand er anholdt og sigtet for grov vold mod en 52-årig mand.

8. december 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Politiet efterforsker voldsepisode i Herning midtby

Mandag formiddag modtog Midt- og Vestjyllands Politi en anmeldelse om en voldsepisode i Herning midtby omkring H. C. Ørstedsvej. Politiet forventer at afslutte undersøgelserne på stedet i løbet af et par timer.

7. december 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

52-årig stukket med kniv i Silkeborg: Efterforskning fortsætter

En 52-årig mand er uden for livsfare, efter han søndag formiddag henvendte sig til regionshospitalet i Silkeborg med sår fra flere knivstik. Politiet efterforsker sagen