Spring til hovedindhold

Forslag

Midt- og Vestjyllands Politi

Nyhed

16. september 2024 09:01

Stor beredskabsøvelse på landsskuepladsen i Herning

Tirsdag den 17. september danner landsskuepladsen ved Messecenter Herning rammerne om en stor øvelse. Det er Midt- og Vestjyllands Politi, der arrangerer øvelsen og flere myndigheder deltager.

Blå blink, hvide rumdragter og telte vil tirsdag den 17. september være synlige på landsskuepladsen ved Messecenter Herning, når Midt- og Vestjyllands Politi afholder en stor øvelse i området.

Øvelsen tager udgangspunkt i en opdigtet hændelse med enten kemiske, biologiske, radiologiske, nukleare eller eksplosive stoffer. Der vil ikke blive brugt "skarpe" stoffer under øvelsen og øvelsen medfører derfor ikke fare for borgere, der måtte befinde sig i nærheden af øvelsesområdet.

Det er Midt- og Vestjyllands Politi, der arrangerer øvelsen, men også Beredskabsstyrelsen Midtjylland, Region Midtjylland, Forsvaret og Brand og Redning MidtVest deltager, da omdrejningspunktet for øvelsen er samarbejdet på tværs af myndighederne.

Hvad øvelsen helt konkret kommer til at indeholde og hvornår den helt præcist finder sted på dagen, kan Midt- og Vestjyllands Politi ikke oplyse af hensyn til øvelsesdeltagerne. En del af øvelsen skal netop træne håndteringen af ukendte og akut opståede situationer.

Pressekontakt

Telefon: 51731906
 

10. april 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Fem mænd tiltalt i sag om salg af over 5,5 kilo kokain

Retten i Viborg skal over 10 dage behandle en sag om besiddelse og salg af mere end 5.500 gram kokain. Sagen er berammet og begynder den 28. april 2025.

9. april 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Drabssag i Herning: Politiet beder bilejere om hjælp

Politiet vil meget gerne i kontakt med bilister med dashcam, som har opholdt sig i Herning i området omkring Gormsvej mandag aften.

8. april 2025

Midt- og Vestjyllands Politi

Kvinde knivdræbt i Herning: Politiet beder borgerne om hjælp

En 21-årig kvinde blev mandag aften dræbt af knivstik i Herning. Politiets efterforskere har hele aftenen og natten arbejdet intenst med sagen og beder nu borgerne om hjælp.