Spring til hovedindhold

Forslag

Kvinde får 6 års fængsel: Deltog i indsmuglingen af 17 kg kokain til Danmark

En 27-årig kvinde er fredag blevet idømt 6 års fængsel for at have medvirket til indsmugling af 17 kg kokain med henblik på videresalg.

Sagen er en del af NSK’s efterforskning mod tre personer, der ved tilståelsessager er blevet idømt længere fængselsstraffe for at have indsmuglet og aftaget narkotikaen. Heraf en 30-årig mand, der blev idømt 13 års fængsel i byretten for at have indsmuglet i alt 112 kilo kokain fra Tyskland og Holland til Danmark ved i alt 12 køreture.

Retten i Randers fandt den 27-årige kvinde skyldig i at have deltaget på to af disse ture, hvor der samlet blev indsmuglet 17 kilo kokain fra udlandet til Danmark.

Kokainen blev gemt i et hemmeligt rum i en specialbygget Volvo og derefter opbevaret på en adresse i Randers, inden narkotikaen blev videredistribueret til købere i Jylland.

Retten fandt det bevist, at den 27-årige kvinde kendte til turenes formål, og at hun fik betaling for at have deltaget i indsmuglingerne.

Specialanklager i NSK, Jeanni Andreeva, siger:

”Jeg er tilfreds med, at fjerde person i sagskomplekset nu er dømt, og at retten i dag har udmålt en markant fængselsstraf til den dømte. Det understreger, at der bliver slået hårdt ned på, når man medvirker til indsmugling af hård narkotika til Danmark – også selvom man har haft en mindre rolle.”  

 

Strafforskellen og strafnedsættelsen i forhold til de øvrige domme, der er givet i komplekset, skal blandt andet ses i sammenhæng med de nye regler om ’tilståelsesrabat’.

 

Den 27-årige kvinde tog sig betænkningstid.

 

Den 30-årige mand, som blev dømt for de 12 køreture, ankede dommen til landsretten og fik nedsat sin straf til 12 års fængsel.

 

En 23-årig mand er tidligere blevet idømt fem års fængsel.

 

Pressekontakt

 

Pressetelefon: 4015 0147

E-mail: nsk-presse@politi.dk

30. oktober 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

Hård narkotika dumpet i havet - to mænd dømt i sag om rekordstort kokain-beslag

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har efterforsket en sag om 818 kg kokain, der skyllede op på land i Sejerøbugten. To mænd er nu idømt lange fængselsstraffe i sagen.

30. oktober 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

NSK foretager nye anholdelser i sag om planlagt drabsforsøg i Værløse

NSK har torsdag anholdt to danske mænd for medvirken til et planlagt drabsforsøg i Værløse i juli. De anholdte er sigtet for at klargøre en skarpladt pistol til en 15-årig svensk dreng, som blev rekrutteret til at begå et bestilt drab.

29. oktober 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

Bandidos MC i Danmark opløses ved dom

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) og Statsadvokaten for Særlig Kriminalitet (SSK) har ved Retten i Helsingør ført en opløsningssag mod Bandidos MC i Danmark. Der er i dag afsagt dom, hvormed Bandidos MC i Danmark opløses efter grundlovens paragraf 78.