Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

6. april 2021 16:04

Formodet gerningsmand til omfattende hærværk anholdt

Nordjyllands Politi skred i dag, d. 6. april 2021, til anholdelse af en formodet gerningsmand, som man sætter i forbindelse med adskillige tilfælde af hærværk begået flere steder i Aalborg kommune i form af skæmmende grafitti-maling.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Det er adskillige butiksfacader og andre bygninger i både Aalborg og Nørresundby, som uden tilladelse er blevet malet – og dermed skæmmet – med grafitti med brug af de samme type symboler. 
 
Politiet har efterforsket målrettet siden slutningen af uge 11, oplyser lederen af efterforskningen, politikommissær Preben Bang Klitgaard.  

Skæmmer det offentlige rum

Den anholdte i sagen er en 40-årig mand fra lokalområdet, og politiet mistænker ham for at stå bag meget af den graffiti, der har plaget borgerne og butiksdrivende i den seneste tid.

”Faktisk sætter vi ham i forbindelse med mindst 14 tilfælde af hærværk. Den type adfærd er ikke acceptabel, og det skæmmer det offentlige rum. Derfor sigter vi pågældende for groft hærværk – og vi håber, at det kan sætte en stopper for det,” siger politikommissær Preben Bang Klitgaard, der i næste åndedrag opfordrer til, at borgere, der har været udsat for hærværk af netop denne særlige type, retter henvendelser til politiet. 

Det vil sige, at hvis har fået malet grafitti af typen "666", "Dizzy" eller pentagrammer ol. på sin butik eller beboelse, så skal man rette henvendelse til Nordjyllands Politi.

”Men ring kun til os, hvis du ikke har anmeldt det i forvejen,” understreger Preben Bang Klitgaard. 
 
Nordjyllands Politi kan kontaktes på telefon 114. 

Den 40-årige mistænkte i sagen er sigtet for at overtræde straffelovens § 291, stk. 2, der omhandler hærværk af betydeligt omfang og af mere systematisk karakter. Og den anholdte skal senere i dag afhøres til sagen, hvorefter politiets jurister tager stilling til en eventuel opretholdelse af anholdelsen. 

 

Pressens kontaktperson: 

*Preben Klitgaard, politikommissær, Nordjyllands Politi, 29632401

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

6. maj 2025

Nordjyllands Politi

Sag om afgivelse af skud overdraget

En politipatrulje afgav under en politiforretning i går aftes, den 5. maj 2025, skud mod en person. Manden blev såret i benet, men pågældende er uden for livsfare. Sagen er blevet overdraget til Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP).

29. april 2025

Nordjyllands Politi

Undersøgelser af tragisk ulykke afsluttet

Tirsdag aften, den 18. marts 2025 kl. 2103, skete der en alvorlig færdselsulykke med en motorcykel på Gattenvej ved Farsø. Ved ulykken afgik to personer ved døden. Siden da har politiet undersøgt de nærmere omstændigheder omkring ulykken. Og de undersøgelser har nu fundet sin afslutning.

25. april 2025

Nordjyllands Politi

Mand dømt i en større sag om forurening af naturen

En mand er ved Retten i Aalborg den 11. april 2025 blevet idømt en bøde på 100.000 kr. for overtrædelse af miljøbeskyttelseslovgivningen ved over en længere periode i tilknytning til sin landejendom at have udledt organiske stoffer til den nærliggende grøft med dertil knyttede søer beliggende i Vesthimmerlands kommune.