Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

11. marts 2024 08:52

Stor beredskabsøvelse kan forstyrre trafik

Onsdag eftermiddag og aften, den 13. marts 2024, afholder beredskaberne en større øvelse, en såkaldt Tordenskjoldsøvelse. Den foregår på og omkring Kåthedevej ved Mariager.

Politilogo på patruljebil

Foto: Niclas Jessen

Der vil være tale om at øve en voldsom transportulykke, der medfører et større antal tilskadekomne personer. Og derfor vil adskillige øvelsesdeltagere, figuranter samt udrykningskøretøjer befinde sig i området før, under og efter øvelsen. 

Det oplyser den øvelsesansvarlige, indsatsleder ved Nordjyllands Politi, Claus Dahl Olesen, der tilføjer, at det store beredskabsopbud vil kunne afstedkomme trafikforstyrrelser i området. 

Blandt andet vil Kåthedevej ved Søbjergvej og Sønderkærvej fra omkring kl. 13.00 være afspærret. Lidt senere, fra omkring kl. 17.00, kan dele af Søbjergvej ligeledes være afspærret omkring Kåthedevej. 

 

 

Søg gerne alternative ruter

Øvelsesledelsen anbefaler derfor, at man så vidt muligt søger alternative ruter, mens øvelsen foregår. 

”Vi håber på borgernes forståelse for, at vi jævnligt er nødt til at øve og træne vores beredskab. Det er vigtigt, at vores færdigheder bliver ved med at være i top. En dag kan det jo blive alvor, så derfor skal vi jævnligt øve og træne,” lyder det fra Claus Dahl Olesen, der tilføjer, at øvelsens også vil kunne afstedkomme støj fra køretøjer såvel som fra udrykningssignaler.  

 

Flere myndigheder træner

Onsdagens øvelse, der som nævnt er en såkaldt transportulykke, har specifikt til formål at træne redning og frigørelse af et større antal tilskadekomne personer samt øve koordinering og ledelse på et større skadessted. 

I øvelsen deltager Nordjyllands Politi, Nordjyllands Beredskab, Det Præhospitale Beredskab i Region Nordjylland samt Beredskabsstyrelsen. 

Øvelse Tordenskjold forventes at være slut omkring kl. 20.00, hvorefter der vil være en del oprydning i området samt evaluering, hvorfor der vil gå noget tid, inden beredskaberne helt har forladt området.  

Ønsker pressen at deltage i øvelsen med henblik på fotografering, m.m. er man velkommen til at tage kontakt til Claus Dahl Olesen med henblik på anvisninger ude på stedet.  

 

 

Pressens kontaktperson

Claus Dahl Olesen, indsatsleder, 4041 7754
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

7. april 2025

Nordjyllands Politi

Vidne i sag om vanvidsbilisme søges

Nordjyllands Politi indledte i fredags, den 4. april 2025 kl 19:26, en eftersættelse af en personbil i Aalborg Øst i Øster Sundby og Vejgaard ad blandt andet Chr. Richards Vej mod syd. Det skete i forbindelse med en færdselssag vedr. vanvidsbilisme. Føreren af køretøjet blev anholdt til sagen. Men i forbindelse med opklaringen af sagens nærmere omstændigheder søger politiet nu efter et vidne i sagen. ***Efterlysning aflyst. Vidnet er fundet. Efterforskningen forsætter. Vi takker for offentlighedens hjælp i sagen*** ​

1. april 2025

Nordjyllands Politi

141 køretøjer standset til multikontrol på E45

Mandag den 31. marts 2025 blev der afholdt kontrol af tunge køretøjer på rastepladserne Glenshøj Øst og Glenshøj Vest, Nordjyske Motorvej. Flere forskellige myndigheder var samlet, med henblik på at kontrollere bredt, og i alt blev 141 køretøjer standset og set igennem.

26. marts 2025

Nordjyllands Politi

Rebild Kommune og Nordjyllands Politi styrker samarbejdet om tryghed og indbrudsforebyggelse

Rebild Kommune, Nordjyllands Politi og Bo Trygt har i dag onsdag den 26. marts underskrevet en ny samarbejdsaftale, "Bo trygt i Rebild", der har til formål at fremme trygheden og reducere antallet af indbrud i kommunen.