Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

18. juli 2023 22:11

Anholdelsesaktion i Dronninglund: 7 anholdt

Nordjyllands Politi foretog i tidsrummet efter kl. 17.00, den 18. juli 2023, en koordineret anholdelsesaktion rettet mod en adresse i Dronninglund. I forbindelse med aktionen blev i alt 7 personer med tilknytning til aalborgensiske kriminelle grupperinger anholdt. Aktionen er en direkte følge af længere tids efterforskning af en sag om knivstikkeri i Aalborg i det tidlige forår, hvoraf én af aftenens anholdte sættes i forbindelse med denne sag. En person med relation hertil eftersøges fortsat.

Det oplyser efterforskningsleder, politikommissær Kenneth Rodam, der også har koordineret aftenens anholdelsesaktion, der slår fast:  

”Det er en alvorlig sag om knivstikkeri det offentlige rum, som vi efterforsket intenst i siden marts måned.”  

26-årig mistænkt anholdt 

Og det var da også Nordjyllands Politis efterforskningsskridt af knivstikkeriet, der i løbet af i dag, den 18. juli 2023, pegede politiet i retning af en adresse i Dronninglund; her formodes en af de mistænkte personer i sagen nemlig at have taget ophold. 

”Derfor gennemførte vi med adskillige patruljer her til aften en succesfuld anholdelsesaktion på Nordre Ringgade– og vi fik anholdt én person, en 26-årig mand, som vi mistænker for at have deltaget i knivstikkeriet på Algade i Aalborg den 2. marts 2023,” fortæller Kenneth Rodam. 

Flere antrufne blev anholdt 

I forbindelse med aktionen anholdt politiet yderligere 6 personer ude på stedet. 

Den ene, en 21-årig mand, blev anholdt, da han forsøgte at rømme huset, hvor aktionen blev gennemført. Han blev nemlig fundet i besiddelse af en skarpladt pistol. De 5 personer blev anholdt omtrent samtidig, da de kom til stedet i en bil, og de blev af politiet fundet i besiddelse af pebersprays samt isoleringsknive. Alle de anholdte har tilknytning til den samme lokale gruppering i Aalborg.  

Grundlovsforhør

 Den 26-årige, der mistænkes for at have deltaget i knivstikkeriet, bliver i løbet af i morgen fremstillet i et grundlovsforhør i retten i Aalborg, og også den 21-årige, der blev fundet i besiddelse af et skarpladt våben, bliver i løbet af i morgen fremstillet i et grundlovsforhør. 

I forhold til de 5 øvrige anholdte, der i øjeblikket afhøres af politiets efterforskere, skal det nu vurderes juridisk, hvorvidt der er grundlag for en fremstilling af dem. 

Nordjyllands Politi leder desuden aktuelt efter en 3. person, som man også sætter i forbindelse med knivstikkeriet i marts. 

”Vi ved, hvem han er, og han er bekendt med, at politiet leder efter ham, så vi opfordrer ham til at melde sig,” siger Kenneth Rodam.  

Politikommissæren har ingen yderligere informationer af hensynet til det fortsatte efterforskningsarbejde.

 

Pressens kontaktperson efter i morgen kl 09.30 er:

Kenneth Rodam, politikommissær, Nordjyllands Politi, 4026 6195

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

12. september 2025

Nordjyllands Politi

Stjal smykker for 100.000 kr.

Nordjyllands Politi efterforsker i øjeblikket en alvorlig sag om tyveri fra ældre borgere i flere nordjyske byer. En hjemmehjælpervikar er sigtet i sagen.

9. september 2025

Nordjyllands Politi

Målrettede færdselskontroller gav især mange spritsager

Torsdag den 4. september og igen lørdag den 6. september 2025 foretog Operativ Færdsel ved Nordjyllands Politi flere målrettede indsatser – og det blev til adskillige færdselssager, der optog plads på betjentenes bødeblokke.

3. september 2025

Nordjyllands Politi

Politiets reaktionspatrulje øver i Aalborg Storcenter

Onsdag den 3. september og igen onsdag den 10. september 2025 øver og træner reaktionspatruljen fra Nordjyllands Politi i Aalborg Storcenter. Besøgende vil kunne opleve synlige øvelsesaktiviteter, men det kan man tage med ophøjet ro, for der er blot tale om træning.