Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

19. juli 2023 11:19

Syv personer fremstilles i grundlovsforhør

Som følge af gårsdagens anholdelsesaktion i Dronninglund fremstilles i eftermiddag, den 19. juli 2023, i alt syv personer i grundlovsforhør i Retten i Aalborg.

Det oplyser efterforskningsleder, politikommissær Kenneth Rodam. 

Som omtalt i gårsdagens pressemeddelelse fremstilles først en 26-årig mand, der er mistænkt for at have deltaget i et knivstikkeri begået i det centrale Aalborg den 2. marts 2023. Derpå fremstilles den 21-årige mand, der blev anholdt ude på stedet, da han forsøgte at rømme adressen, alt imens han var i besiddelse af en skarpladt pistol. 

”Vi fremstiller derudover også de øvrige 5 anholdte,” fastslår Kenneth Rodam, der videre oplyser, at de alle 5 sigtes for at overtræde knivloven, mens to af dem ligeledes bliver sigtet for forsøg på grov vold efter straffelovens § 245, stk. 1. 

Politikommissæren udelukker ikke, at der rejses yderligere sigtelser. 

”Vores efterforskning i sagen  fortsætter – og i takt med den at den skrider frem, så kan der komme flere sigtelser på tale, men jeg kan ikke komme det nærmere på nuværende tidspunkt,” siger Kenneth Rodam. 

Derfor har Nordjyllands Politi ingen yderligere kommentarer. 

Fremstillingerne i grundlovsforhør sker i Retten i Aalborg i dag kl. 13.00, 14.00 og 15.30  

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

5. juni 2025

Nordjyllands Politi

Mistænkt til voldsepisode i Sindal efterlyses

Lørdag aften den 31. maj 2025 udspillede der sig en alvorlig voldsepisode på Sindal Marked; og det er ikke lykkedes for efterforskningen at finde frem til den mistænkte i sagen. Derfor går politiet nu ud med flere oplysninger om sagen i håbet om, at det kan afstedkomme informationer fra offentligheden, som kan medføre identifikation af den mistænkte. Politiet kan kontaktes på telefon 114.

3. juni 2025

Nordjyllands Politi

24-årig mand anholdt i sag om drabsforsøg

I forbindelse med den verserende efterforskning vedrørende drabsforsøget forøvet den 30. maj 2025 i Nørresundby anholdt Nordjyllands Politi i går, den 2. juni 2025, en mistænkt mand i sagen. En sort Toyota Aygo efterlyses ligeledes til sagen.

2. juni 2025

Nordjyllands Politi

Politi-status efter Hjallerup Marked

Patruljer fra Nordjyllands Politi var igen i år til stede for at skabe tryghed på det traditionsrige Hjallerup Marked, hvor der iblandet festlighederne var en hel del sager for politiet at håndtere. Også alvorlige. Det oplyser den ansvarlige operationsleder, politikommissær Michael Karstenskov, der i det følgende gør status over markedet, som – fra en politimæssig synsvinkel – har givet noget arbejde for patruljerne og således været travle vagter for politifolkene på tjeneste.