Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

23. august 2021 14:46

To vanvidsbilister taget i kontrol i Hadsund


Nordjyllands Politi foretog i fredags, d. 20. august 2021, en færdselskontrol med en fotovogn på Ålborgvej i Hadsund. I løbet af fem timers kontrol blev der registreret i alt 35 sager, hvor der blev kørt for stærkt ud af samlet cirka 140 køretøjer – to af disse sager var af en karakter, så der er tale om såkaldt vanvidsbilisme. Kontrollen skete på baggrund af en borgerhenvendelse.

ATK, Syd- og Sønderjyllands Politi

Foto: Rigspolitiet

”Så vi må sige, at kontrollen fuldt ud bekræftede borgerens oplevelse af, at der bliver kørt for stærkt lige netop dér,” konstaterer faglig koordinator i Trafiksektionen, Tom Nielsen, der videre oplyser, at det noget nedslående resultat var, at de målte overtrædelser var af en sådan karakter, at der ud over en fartbøde vil være otte personer, der endvidere vil modtage et klip i kørekortet, ligesom tre personer vil få en betinget frakendelse af førerretten.

Herudover var der så desværre, uddyber Tom Nielsen, to personer, som kørte så stærkt, at deres overtrædelse falder ind under reglerne i den nye vanvidspakke, hvilket betyder, at de ud over en ubetinget frakendelse af førerretten nu får beslaglagt deres køretøjer med henblik på en mulig konfiskation. Disse to personer kørte nemlig med hastigheder på henholdsvis 111 km/t og 108 km/t.

Målestedet – Ålborgvej i Hadsund – er en landevej, men strækningen, der blev målt på, har en højst tilladt lokal hastighedsbegrænsning på 50 km/t. 

Nordjyllands Politis i alt ni fotovogne kontrollerer jævnligt hastigheder på vejene i Nordjylland, og man kan selv som borger bestille en færdselskontrol på www.politi.dk/bestilenbetjent  

 

Pressens kontaktperson: 

* Tom Nielsen, faglig koordinator, Trafiksektionen, Nordjyllands Politi, 6137 9422 
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

26. juni 2025

Nordjyllands Politi

Yngre kvinde afgået ved døden i trafikulykke

Nordjyllands Politi modtag tidligere i dag, den 26. juni 2025 ved middagstid, en anmeldelse om en alvorlig personpåkørsel centralt i Aalborg; ved John F. Kennedys Plads. En yngre kvinde er afgået ved døden som følge af denne påkørsel. De nærmeste pårørende til den afdøde er blevet underrettet.

25. juni 2025

Nordjyllands Politi

Politiet beder om hjælp til at identificere druknet kvinde

**AFLYST. Kvinden er nu identificeret** En kvinde blev tidligt onsdag morgen fundet druknet i havnen i Hals. Nordjyllands Politi beder om offentlighedens hjælp til identificere kvinden.

18. juni 2025

Nordjyllands Politi

Politiet leder efter 71-årig bortgået mand ved fjorden **AFLYST**

**Aflyst. Den efterlyste er blevet fundet afgået ved døden. De pårørende er underrettet** Nordjyllands Politi fortsætter eftersøgningen af den 71-årige mand, der tirsdag omkring kl. 17:00 forlod Aalborg Universitetshospital Nord. Nye oplysninger i sagen har dog medført, at der primært ledes på vandsiden, hvorfor borgere vil kunne opleve et opbud af politi nær fjorden i Aalborgområdet.