Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

25. august 2024 20:42

Vær forsigtig ved skrænter og klitter

To alvorlige, separate ulykker denne søndag kalder på ekstra opmærksomhed og omtanke, når man færdes ved skrænter, da det voldsomme vejr de seneste dage kan føre til at underlaget løsner sig og skrider ned. Vagtchefen ved Nordjyllands Politi beder borgere om, at være forsigtige.

Politiet

Der har i løbet af dagen i dag, søndag den 25. august 2024, været to separate ulykker, som formentlig er afstedkommet af de seneste dages heftige nedbør. Den første ulykke fandt sted på Mors, hvor et barn blev fastklemt i forbindelse med et jordskred ved en molergrav på Mors. 
Lidt senere, ved en anden ulykke, blev to børn overrasket af et pludseligt opstået sandskred. Begge ulykker fandt sted i Midt- og Vestjyllands politikreds, men vagtchef Ole Buus fra Nordjyllands Politi beder også alle der færdes på skrænter og klitter i det nordjyske, om at være særligt opmærksomme:


”Den første ulykke sker på Mors i en molergrav og den anden ulykke indtræffer ude ved kysten. Begge steder løsner underlaget sig pludseligt og kommer i skred. Der er naturligvis spærret af de pågældende steder nu, men det er umuligt for os at forudsige hvor dette ellers kunne ske. Vi ved at der findes mange høje klitter og skrænter, særligt i Jammerbugt Kommune, men hele vejen op langs vestkysten, og ved diverse grusgrave med videre, kan dette være aktuelt.”

Vagtchefen fortæller videre:
”Vi er i dialog med Nordjyllands Beredskab og vil også række ud til kommunerne for at sikre os, at de er opmærksomme på problematikken i deres lokalområde. Det bedste man som borger kan gøre, er at være opmærksom når man færdes i naturen og holde et vågent øje med hvor børnene færdes.”

 

Pressens kontakt

Vagtchefen

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

12. september 2025

Nordjyllands Politi

Stjal smykker for 100.000 kr.

Nordjyllands Politi efterforsker i øjeblikket en alvorlig sag om tyveri fra ældre borgere i flere nordjyske byer. En hjemmehjælpervikar er sigtet i sagen.

9. september 2025

Nordjyllands Politi

Målrettede færdselskontroller gav især mange spritsager

Torsdag den 4. september og igen lørdag den 6. september 2025 foretog Operativ Færdsel ved Nordjyllands Politi flere målrettede indsatser – og det blev til adskillige færdselssager, der optog plads på betjentenes bødeblokke.

3. september 2025

Nordjyllands Politi

Politiets reaktionspatrulje øver i Aalborg Storcenter

Onsdag den 3. september og igen onsdag den 10. september 2025 øver og træner reaktionspatruljen fra Nordjyllands Politi i Aalborg Storcenter. Besøgende vil kunne opleve synlige øvelsesaktiviteter, men det kan man tage med ophøjet ro, for der er blot tale om træning.