Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

17. marts 2021 13:41

31-årig mand varetægtsfængslet – sigtet for grov vold

En 31-årig mand fra Aalborg er i dag onsdag den 17. marts varetægtsfængslet i fire uger, sigtet for grov vold efter straffelovens § 245, idet manden har benyttet peberspray mod to personer.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Nordjyllands Politi anholdt i går tirsdag den 16. marts kl. 23.28 en 31-årig mand i Aalborg Vestby. Manden opsøgte kort før kl. 23 samme aften to nærboende personer i deres opgang og sprøjtede peberspray i ansigtet på dem begge. 

”Vi anholdt derfor den 31-årige mand og sigtede ham efter straffelovens § 245. Her i formiddags dags dato er manden så blevet fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Aalborg og varetægtsfængslet i fire uger,” oplyser politikommissær Kenneth Rodam, Nordjyllands Politi.

Den 31-årige er i forvejen kendt af politiet.

 

Pressens kontakt i sagen:


Kenneth Rodam, politikommissær, Nordjyllands Politi, tlf. 4026 6195
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

9. oktober 2025

Nordjyllands Politi

Indbrudstyv sigtet for flere forhold

Sent tirsdag aften den 7. oktober 2025 blev en indbrudstyv anholdt af en hundepatrulje fra Nordjyllands Politi. Tyven er foreløbigt varetægtsfængslet i fire uger og sigtet for seks indbrud samt forsøg på indbrud.

8. oktober 2025

Nordjyllands Politi

Straksdom: 8 måneders fængsel til 45-årig falsk bankbud

Mandag den 6. oktober 2025 modtog Nordjyllands Politi flere anmeldelser om et falsk bankbud, der var aktiv i Aalborg. Efter en kort, men intensiv efterforskning blev en 45-årig mand fra Aalborg hurtigt anholdt. Dagen efter, tirsdag kl. 14.00, blev han fremstillet i grundlovsforhør og idømt en straf på 8 måneders fængsel til direkte afsoning.

25. september 2025

Nordjyllands Politi

Indsats mod uidentificerede droner over Aalborg Lufthavn afsluttet

De uidentificerede droner som blev observeret i det nordjyske, befinder sig ikke længere over luftrummet ved Aalborg Lufthavn. En intens efterforskning er gået i gang, og politiet beder alle med oplysninger i sagen henvende sig på telefon 114.