Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

24. maj 2025 09:45

Nordjyllands Politi melder klar til dagens karneval

Allerede nu kan man mærke noget er anderledes i Aalborg - byen summer af liv, stemningen er forventningsfuld og vores patruljer har allerede set væsentlig flere cowboyhatte, trækvogne og neonfarvede pandebånd end vi plejer.
Årets karneval er så småt i gang og Nordjyllands Politi er med.

Nordjyllands Politi har fundet ”Vores sande jeg” frem, som årets karnevalstema foreskriver, det er heldigvis en vant rolle, og hos politiet glæder man sig til at bidrage til en festlig og tryg dag for de mange festglade deltagere, tilskuere og byens beboere. 
 
Nordjyllands Politi forventer mange mennesker i Aalborg i dag; både langs de tre ruter som Stjerneparaden følger, og senere i og omkring Kildeparken. Indsatsen er forberedt gennem længere tid, i tæt samarbejde med Aalborg karneval, de øvrige involverede myndigheder og de mange frivillige. 
 
”Vi ser frem til en festlig dag, og vi vil være synligt til stede både med fodpatruljer, på cykel, motorcykel og i bil” udtaler vicepolitiinspektør Lasse Kragh, som har ansvaret for dagens politiindsats. ”Vores fokus er at skabe tryghed, og vi har derfor også intensiveret overvågningen og vil - i fald det viser sig aktuelt - have droner i luften, som kan hjælpe os med at holde overblikket dagen igennem”. 

 

Pas på hinanden

Nordjyllands Politi håber, at alle får en mindeværdig og festlig dag, og at folk dagen igennem husker at passe på sig selv, hinanden og alle omkring sig. 
Vicepolitidirektøren har en opfordring til de festende: “Vi vil gerne opfordre til, at alle allerede nu sørger for at have aftaler om hvordan man kommer hjem, og at man i de forskellige flokke af feer, indianere og livreddere husker at følges ad og ikke efterlade en beruset smølf eller superhelt alene på perronen.”
 
Slutteligt ønsker Lasse Kragh, på vegne af hele Nordjyllands Politi, alle en rigtig festlig og glædelig karnevalsdag. 

 

Trafik

Nordjyllands Politi opfordrer alle der skal til Aalborg i dag til at orientere sig på Aalborg Kommunes hjemmeside, ift. hvilke veje der er spærret pga. af karnevallet og hvordan den offentlige transport påvirkes. 

 

Pressens kontakt

Politiets kommandostation (KSN) pressetelefon (+45) 4022 1240 
Vi vil dagen igennem sørge for at opdatere pressen via pressemeddelelser og via nyhedsmediet X.

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

11. juni 2025

Nordjyllands Politi

Aktuel efterforskning: Har du set sort Toyota Aygo? ***aflyst***

Nordjyllands Politi søger fortsat efter den sorte Toyota Aygo, som efterforskningen sætter i forbindelse med det drabsforsøg, der udspillede sig i Nørresundby 30. maj 2025. Og nu offentliggør politiet fotos fra efterforskningen af præcis det søgte køretøj. Politiet er specifikt interesseret i at høre fra vidner, der ved, hvor bilen måtte befinde sig. Har du oplysninger i sagen, så ring til politiet på telefon 114. ***Takket være en årvågen borger er bilen blevet lokaliseret et sted syd for Aalborg; efterlysningen aflyses derfor, mens efterforskningen fortsætter. Politiet takker for offentlighedens hjælp i sagen. ***

10. juni 2025

Nordjyllands Politi

Stor tværfaglig øvelse ved Løgstør

Den 12. juni 2025 afholder Nordjyllands Politi, Nordjyllands Beredskab, Region Nordjylland og Beredskabsstyrelsen en stor tværfaglig øvelse. Der kan være støj samt trafikforstyrrelser som følge af øvelsesaktiviteterne. ​

5. juni 2025

Nordjyllands Politi

Mistænkt til voldsepisode i Sindal efterlyses

Lørdag aften den 31. maj 2025 udspillede der sig en alvorlig voldsepisode på Sindal Marked; og det er ikke lykkedes for efterforskningen at finde frem til den mistænkte i sagen. Derfor går politiet nu ud med flere oplysninger om sagen i håbet om, at det kan afstedkomme informationer fra offentligheden, som kan medføre identifikation af den mistænkte. Politiet kan kontaktes på telefon 114.