Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

4. september 2019 09:38

Opdatering i Vestbjerg-røveri: Scooterens ejer er fundet

Nordjyllands Politi efterlyste i går tirsdag den 3. september 2019 ejeren til en scooter, der var sat i forbindelse med et røveri i Vestbjerg den 18. august 2019. Ejeren er nu fundet og er ikke gerningsmanden.

Da Nordjyllands Politi i går den 3. september 2019 efterlyste vidner, der havde set en bestemt scooter i Vestbjerg i forbindelse med et røveri, fik det en del borgere til telefonen. 

”Vi vil gerne sige tak for de henvendelser, vi har fået i sagen. De har været til stor hjælp. Vi ved nu, hvem ejeren af scooteren på billedet er. Ejeren er ikke gerningsmanden til røveriet,” udtaler politikommissær Martin Rolighed, Nordjyllands Politi.

Det omtalte røveri blev begået mod supermarkedet SPAR på Blomsterbakken 4 i Vestbjerg søndag den 18. august 2019 klokken cirka 21:00. 

Politikommissær Martin Rolighed oplyser, at efterforskningen i sagen fortsætter.

 

Politiet har ikke yderligere informationer til offentligheden om sagen i øjeblikket.

 

Pressens kontaktperson i sagen

Martin Rolighed, politikommissær, Nordjyllands Politi, 5179 1533

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

26. marts 2025

Nordjyllands Politi

Rebild Kommune og Nordjyllands Politi styrker samarbejdet om tryghed og indbrudsforebyggelse

Rebild Kommune, Nordjyllands Politi og Bo Trygt har i dag onsdag den 26. marts underskrevet en ny samarbejdsaftale, "Bo trygt i Rebild", der har til formål at fremme trygheden og reducere antallet af indbrud i kommunen.

21. marts 2025

Nordjyllands Politi

Alvorlig voldsepisode: To mænd efterlyses

Nordjyllands Politi efterlyser nu i offentligheden to ukendte mænd i forbindelse med en voldsepisode begået på en restaurationen i Jomfru Anes Gård ved Jomfru Ane Gade i Aalborg den 21. december 2024. De to mænd er mistænkt for at have begået vold på beværtningen Heidis Bierbar, og volden skete kort efter kl. 03.00. Alle oplysninger i skal gå til politiet på telefon 114. ***efterlysningen er aflyst, og billedematerialet er fjernet, da de pågældende personer er blevet identficeret. Vi opfordrer alle til at afpublicere materialet.***

21. marts 2025

Nordjyllands Politi

Knallertaktion i Vesthimmerland

Det er ikke uden risiko, når ulovlige knallerter drøner rundt i land og by. Nordjyllands Politi tager problematikken alvorligt, og det opdagede flere knallertførere til en knallertaktion i Vesthimmerland.