Politiet: Vi er på plads og klar til at understøtte møderne i Nordjylland i forbindelse med EU-formandskabet
Efter en vellykket og fredelig indvielse af EU-formandskabet i Aarhus i sidste uge, er Nordjyllands Politi nu klar til at overtage stafetten, når møder og arrangementer i den forbindelse kommer til Nordjylland i denne uge. Politiet forventer ikke større trafikale udfordringer, men har en klar opfordring til dronepiloter.

Politiet har i månedsvis forberedt sig på de arrangementer, som EU-formandskabet bringer til det nordjyske. Du kan læse mere om forberedelserne her.
Lederen af mandagens politiindsats, vicepolitiinspektør Søren Pejtersen, udtaler:
“Vi er til stede flere steder i Nordjylland for at sikre en tryg og god afvikling af arrangementerne. Det sker sammen med vores gode samarbejdspartnere, som hver især spiller en vigtig rolle i at sikre en rolig og sikker gennemførelse. En læring, vi allerede har taget med os fra indvielsen i Aarhus, er dog, at visse budskaber tåler gentagelse. Derfor beder jeg indtrængende alle dronepiloter om at orientere sig om de midlertidige dronezoner.”
Selvom indvielsen i Aarhus forløb fredeligt, var der alligevel flere droneentusiaster, som ikke havde sat sig ind i de gældende overflyvningsforbud og midlertidige dronezoner. Det medførte bøder på 3.000 kroner og i flere tilfælde også kortvarige frihedsberøvelser.
“Vi har stor opmærksomhed på at håndhæve dronezonerne, med baggrund i de erfaringer, vores kolleger i Østjylland gjorde sig i sidste uge. Ved grov uagtsomhed kan bøden stige til op mod 5.000 kroner – og i særlige tilfælde endnu højere. Vi er meget konsekvente i vores indsats for at identificere og sigte de ansvarlige. Så hvis man kender en droneentusiast, der fornemmer flyvevejr, så giv gerne et venligt vink om de midlertidige dronezoner,” siger Søren Pejtersen.
Hvad angår trafikken, er der fortsat optimisme hos vicepolitiinspektøren:
“Vi holder os til de meldinger, vi kom med i sidste uge. Skulle der ske ændringer, gør vi vores bedste for at kommunikere dem hurtigt ud. Det skader dog ikke at orientere sig om trafiksituationen, før man kører – og at tage hjemmefra i god tid.”
Kontaktoplysninger til pressen vedrørende politiets indsats i forbindelse med EU-formandskabet i uge 28 (mandag–fredag):
KSN pressetelefon: 4022 1240 eller NJYL-kommunikation@politi.dk
Pressekontakt
Christian Brinck
Telefon: 5135 6716
Maria Odgaard
E-mail: mso083@politi.dk
Telefon: 2963 7506
Telefon: 5154 1555