Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

1. oktober 2024 13:35

50-årig mand idømt flere års fængsel for våbenbesiddelse

En 50-årig mand er ved Retten i Aarhus blevet idømt tre år og seks måneders fængsel for besiddelse af to forskellige funktionsdygtige våben i form af en pistol og en revolver med tilhørende ammunition. Den 50-årige udbad sig betænkningstid i forhold til at anke til landsretten og blev fængslet efter dom.

Retten i Aarhus logo indgang

Foto: Østjyllands Politi

På baggrund af troværdige oplysninger til politiet om, at en 50-årig mand muligvis var i besiddelse af våben, opdagede en patrulje fra Østjyllands Politi ham fredag den 12. juli, da han kom kørende i det nordlige Aarhus i krydset mellem Paludan-Müllers Vej og Gustav Wieds Vej.

 

Den 50-årige mand blev kort tid efter bragt til standsning af patruljen på Kaserneboulevarden, og under en efterfølgende ransagning af hans køretøj fandt politiet en revolver, som lå gemt under sædet i midten af bilen. Revolveren var fyldt med patroner og skarpladt.

 

Manden blev i samme omgang sigtet for at køre bil i frakendelsestiden, og han blev anholdt kl. 12.55.

 

I forbindelse med en efterfølgende ransagning af hans bopæl i Skødstrup fandt politiet endnu et våben i form af en pistol samt en skudsikker vest, som også blev beslaglagt af politiet.

 

"Det hører selvfølgelig ingen steder hjemme at køre rundt med en skarpladt revolver. Derfor er jeg også meget tilfreds med, at retten var enig med Anklagemyndigheden i, at den 50-årige mand skulle idømmes flere års fængsel for besiddelse af de to våben, som politiet fandt i henholdsvis hans bil og på hans bopæl,” siger anklagerfuldmægtig Morten Lassen fra Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi.

 

Foruden de to pistoler beslaglagde Østjyllands Politi også den 12. juli knap 100 patroner fra den 50-årige mand. Både våben og patroner blev ved Retten i Aarhus konfiskeret.

 

Sagen blev ført som en tilståelsessag, og den 50-årige erkendte sig skyldig i de rejste forhold. Han udbad sig betænkningstid i forhold til en evt. anke af dommen til landsretten og blev fængslet efter dom.

 

Den 50-årige blev også dømt til at skulle betale sagens omkostninger.

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

12. september 2025

Østjyllands Politi

Bandemedlem dømt for skyderi mod rockerklubhus

En 23-årig mand, der er medlem af bandegrupperingen LTF, blev torsdag ved Retten i Randers idømt seks et halvt års fængsel for et skyderi mod Hells Angels' klubhus i Randers. Han blev desuden idømt et opholdsforbud og et kontaktforbud, der betyder, at han i fem år ikke må opholde sig i Randers Kommune eller kontakte LTF-medlemmer på nogen måde.

8. september 2025

Østjyllands Politi

Tre mænd dømt for groft overfald med hammer og koben

En 51-årig mand har fået alvorlige varige skader efter et overfald i Assentoft ved Randers i november sidste år - mandag blev tre mænd på hhv. 17, 24 og 26 år idømt fængselsstraffe for vold af særlig farlig karakter.

3. september 2025

Østjyllands Politi

Tog penge fra idrætsforening: Mor og søn dømt

En 61-årig kvinde misbrugte i en længere periode sin rolle som kasserer i en idrætsforening og overførte næsten en million kroner til private konti for at hjælpe sin søn. Nu er både hun og sønnen blevet dømt i sagen.