Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

24. april 2020 08:18

Idømt 13 års fængsel i kokainsag

En 28-årig mand blev torsdag i Retten i Horsens idømt 13 års fængsel for at have været med til at smugle omkring 25 kilo kokain fra Danmark til Norge.

Særlig Efterforskning Vest

Foto: Østjyllands Politi

Det er politienheden Særlig Efterforskning Vest, der i samarbejde med den norske specialenhed Kripos, har efterforsket narkosagen. Den 15. januar slog begge enheder til i en koordineret aktion, og to danske mænd blev anholdt i Horsens-området, mens en tredje dansk mand blev anholdt i Norge. 

En af de anholdte i Danmark, var den 28-årige, der ligesom de to andre anholdte blev varetægtsfængslet.

 

Godt samarbejde med norsk politi

I retten torsdag erkendte den 28-årige at have modtaget, ompakket og transporteret ca. 25 kilo kokain videre til den mand, der nu sidder fængslet i Norge. 

”Takket været en god efterforskning og rigtig fint samarbejde med norsk politi, lykkedes det Særlig Efterforskning Vest at stoppe indsmuglingen af de store mængder kokain. Der er tale om nøje organiseret indsmugling af hård narkotika, som den 28-årige har deltaget i, og jeg er tilfreds med, at det mundede ud i en lang fængselsstraf, ” siger specialanklager i Særlig Efterforskning Vest, Lars Petersen. 

Den 28-årige, der var prøveløsladt fra en tidligere dom vedr. narkokriminalitet, modtog dommen. 

De to andre mænd, der blev anholdt i sagen, sidder fortsat varetægtsfængslet og skal for retten på et senere tidspunkt. 

 

Pressekontakt

Specialanklager Lars Petersen, tlf. 3063 7165”
 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

12. november 2025

Østjyllands Politi

Stor stigning i antallet af indbrud - Østjyllands Politi øger indsatsen

Henover de seneste ugers tid har Østjyllands Politi oplevet en stor stigning i antallet af anmeldte indbrud fordelt rundt omkring i hele politikredsen. Politiet skærper derfor sin opmærksomhed på området for at få nedbragt antallet af indbrud og beder samtidig om borgernes hjælp.

6. november 2025

Østjyllands Politi

Flere yngre mænd anholdt i sag om groft overfald i Rosenhøj

Østjyllands Politi har tidligt torsdag morgen foretaget i alt seks anholdelser og tilbageholdelser i en sag om et groft overfald, der blev begået i september på to mindreårige drenge. Torsdagens politiaktion fandt sted på flere forskellige adresser i Viby J, og tre anholdte yngre mænd vil torsdag eftermiddag blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus.

5. november 2025

Østjyllands Politi

42-årig mand anholdt på anmodning af tysk politi

Østjyllands Politi har onsdag morgen kl. 8.20 på anmodning fra tysk politi anholdt en 42-årig mand. Anholdelsen blev foretaget ud for en adresse i Risskov, og indsatsen skete i tæt samarbejde med PET.