Spring til hovedindhold

Forslag

Rigspolitiet

Nyhed

4. juli 2019 08:47

Nu stiger risikoen for at få færdselsbøder fra andre EU-lande

Fra 1. juli blev det muligt for andre EU-landes myndigheder at få ejeroplysninger på danske bilejere. Dermed kan EU-landene sende færdselsbøder direkte til danske trafiksyndere.

Går ferien sydpå i egen bil og falder speederfoden lidt for tungt, eller begår du andre færdselsovertrædelser, så er risikoen, for at du efterfølgende får en bøde tilsendt, steget.

Den 1. juli 2019 har Danmark nemlig åbnet op for, at andre EU-landes myndigheder kan slå danske køretøjer op i motorregisteret og dermed finde direkte frem til ejeren.

Det er et nyt EU-direktiv, der skal gøre det lettere at finde identiteten på de personer, der begår bestemte færdselsovertrædelser i EU, der danner baggrund for den nye mulighed.

Det betyder, at hvis danske bilister kører for hurtigt i et andet EU-land, vil myndigheden i det land, hvor der er begået en hastighedsovertrædelse, have adgang til at søge ejeroplysninger af køretøjet i Danmark og derefter sende en bøde direkte til ejeren eller brugeren af køretøjet.

Politiet i Danmark vil ikke blive underrettet om, at der er sendt en bøde til en ejer eller bruger af et dansk køretøj, hvorfor politiet i Danmark heller ikke vil have mulighed for at hjælpe med eventuelle spørgsmål. Er der spørgsmål til den fremsendte bøde, skal afsenderen af bøden kontaktes direkte.

 

Ved disse overtrædelser kan EU-landene søger ejerforhold i det danske motorregister:

• Hastighedsovertrædelser
• Manglende brug af sikkerhedssele
• Fremkørsel mod lyssignal
• Spirituskørsel
• Kørsel under påvirkning af stoffer
• Manglende brug af styrthjelm
• Ulovlig brug af kørebane
• Ulovlig brug af mobiltelefon eller anden kommunikationsanordning under kørslen

Det er reglerne i det EU-land, hvor overtrædelsen er begået, der afgør, hvordan danske bilister bliver retsforfulgt.

Kontakt en pressemedarbejder i Rigspolitiet

Pressetelefon: 4174 0440

E-mail: presse@politi.dk

2. juli 2025

Rigspolitiet

Positive erfaringer med test af strømpistoler i politiet

I lidt over et halvt år har politibetjente i tre politikredse som et forsøg haft strømpistoler med på patrulje. Strømpistolen er i forsøgsperioden blevet anvendt i alt 133 gange. I mere end to tredjedele af tilfældene har advarsel om brug af strømpistolen været tilstrækkeligt.

23. juni 2025

Rigspolitiet

Politiet genoptager snarest salget af konfiskerede køretøjer - momspligt er nu afklaret

Politiet forventer snarest at kunne genoptage salget af konfiskerede køretøjer på auktion. Salget har været midlertidigt sat i bero, imens Skattestyrelsen har vurderet, om der skal afregnes moms af indtægterne. Den vurdering er nu afsluttet, og Skattestyrelsen har konkluderet, at politiet er momspligtigt, når konfiskerede køretøjer og andre genstande sælges på auktion på vegne af politiet.

4. april 2025

Rigspolitiet

Ny rapport viser kriminalitetsramte borgeres tilfredshed med politiet

En ny undersøgelse af kriminalitetsramte borgeres tilfredshed med politiets håndtering af deres sag viser flere områder, hvor der er plads til forbedring.