Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

23. november 2024 15:53

En kvinde har mistet livet i Sønderborg – politiet efterforsker sagen som muligt drab

Politi og retsmedicinere arbejder på stedet. Vi forventer, at afspærringen opretholdes nogle timer endnu.

Syd- og Sønderjyllands Politi efterforsker lige nu et mistænkeligt dødsfald i Sønderborg. Der kan være tale om drab. 
En kvinde har mistet livet på en måde, som indikerer, at der ligger en kriminel handling bag. 

 

Politiet har siden lørdag middag været til stede omkring Damgade, hvor kvinden blev fundet. Området er fortsat afspærret for at sikre eventuelle spor, ligesom politi og retsmedicinere arbejder på stedet. Vi forventer at være der nogle timer endnu. I øjeblikket er yderligere et område på Kastanjealle afspærret for at sikre mulige spor til sagen.

 

Den formodede gerningsmand har meldt sig selv og er i politiets varetægt. Der er derfor ingen grund til utryghed. Politiet er udelukkende til stede for at sikre eventuelle spor.

 

Vi har ikke yderligere oplysninger i øjeblikket. 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

24. april 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Syd- & Sønderjyllands Politi kontakter mulige forurettede i sager fra Sønderjylland

Politiets indsats udspringer af en hændelse tirsdag i en dagligvarebutik i Aabenraa, hvor en kvinde anmeldte, at en 57-årig mand havde rørt ved hende.

15. april 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

To personer dømt for flere forhold af brandstiftelse

RETTET TIL MANDAG To personer blev mandag ved Retten i Sønderborg dømt skyldige i en sag om forsætlig brandstiftelse begået på forskellige adresser i Aabenraa Kommune.

11. april 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiet advarer om livsfarlige piller

Efterforskning viser, at der kan være livsfarlige piller i omløb