Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

17. oktober 2022 18:23

Syd- og Sønderjyllands Politi efterforsker hærværk mod valgplakater

Politiet har de seneste dage modtaget flere anmeldelser.

Syd- og Sønderjyllands Politi efterforsker i øjeblikket flere hændelser om hærværk mod valgplakater og søger i den forbindelse vidner.

 

Lørdag klokken 07.58 modtog politiet anmeldelse om, at 18 plakater fra Nye Borgerlige var klippet ned fra Dybbøl Bygade i Dybbøl i Sønderborg Kommune og lagt på vejen. 

Hærværket var sket i perioden mellem klokken 20.00 fredag aften og lørdag morgen inden klokken 08.00.

 

Søndag klokken 22.05 modtog politiet anmeldelse om hærværk på fire valgplakater fra SF, der var hængt op i Tønder. Der var tale om to plakater ved krydset Leos Alle/Brorsonsvej og to plakater på Brorsonsvej.
To drenge i alderen 16 – 18 år var set begå hærværk mod valgplakaterne, men der er intet yderligere signalement.

 

Mandag klokken 00.01 modtog politiet anmeldelse om hærværk på i alt ni valgplakater i Løgumkloster, ligeledes i Tønder Kommune.
Hærværket gik ud over to valgplakater på Mellemgade, fire valgplakater på Markedsgade, to valgplakater på Østergade samt en valgplakat på Lillegade. Plakaterne tilhørte Venstre (fire stk.), Dansk Folkeparti (tre stk.), Nye Borgerlige (et stk.) og Danmarksdemokraterne (et stk.).
En gruppe på seks til syv drenge, iført mørkt tøj, var set udføre hærværk mod nogle af valgplakaterne, men der er intet yderligere signalement.

 

Syd- og Sønderjyllands Politi ser alvorligt på hændelserne og anmoder borgere, der måtte have set hærværket eller i øvrigt have oplysninger i sagerne, om at kontakte Politiets Servicecenter på telefon 1-1-4.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

13. juni 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

32-årig mand er sigtet for at indsmugle 200 puff bars over grænsen

Puff bars fundet i pakke ved grænsen og beslaglagt. Pakken var på vej til ventende 32-årig mand.

13. juni 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

30-årig mand er anholdt og sigtet for tyveri i Løgumgårde

Politiet undersøger mulig sammenhæng med mistænkelig opførsel af en person i samme område.

12. juni 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Stranden på Rømø bliver renset – politiet efterforsker nu sagen

Rensemaskiner er i gang på Rømø, hvor en del af stranden er forurenet med små perler af olie.