Spring til hovedindhold

Forslag

Sydøstjyllands Politi

Nyhed

15. januar 2025 10:36

Politiet vil være tilstede efter hændelse ved Campus Skanderborg

Tre personer blev tirsdag anholdt efter trusler med kniv og brug af peberspray ved Campus Skanderborg.

Sydøstjyllands Politi 2024

Tirsdag den 14. januar 2025 omkring kl. 13 anholdt Sydøstjyllands Politi tre personer i området nær Campus Skanderborg. De tre personer havde truet hinanden med kniv og gjort brug af peberspray.

 

De tre anholdte, der alle er 17 år, er sigtet for trusler på livet og ulovlig våbenbesiddelse. Ingen personer er kommet til skade i forbindelse med hændelsen.

 

”Der er tale om nogle stridigheder blandt enkeltpersoner, som kender hinanden i forvejen. Der er derfor ikke noget, der tyder på, at hændelsen har tilknytning til bandemiljøet,” siger vicepolitiinspektør hos Sydøstjyllands Politi, Finn Ellesgaard Nielsen.

 

Politiet vil være tilstede ved SCU

Sydøstjyllands Politi vil være tilstede ved SCU i dag onsdag den 15. januar 2025 både i formiddag og eftermiddag, hvor det vil være muligt for elever, ansatte, forældre og andre bekymrede borgere at komme til at tale med politiet.

 

”Alle skal være trygge ved at tage i skole, og derfor ser vi med dyb alvor på hændelsen, også selvom der heldigvis ikke var nogen, der kom til skade. Efterforskning er stadig i fuld gang med blandt andet at afdække, hvad der ligger forud for hændelsen, og vi er i god dialog med skolerne, kommunen og SSP i forhold til det videre forløb og den tryghedsskabende indsats,” siger vicepolitiinspektør Finn Ellesgaard Nielsen.

Pressekontakt

I åbningstiden

Mandag-onsdag kl. 07.00-15.00

Torsdag kl. 07.00-14.00

Fredag kl. 07.00-13.00

E-mail: sojyl-kommunikation@politi.dk

Telefon: 4041 5249

Uden for åbningstiden

E-mail: sojyl@politi.dk
Tlf.: 114

30. oktober 2025

Sydøstjyllands Politi

78-årig cyklist døde efter påkørsel i Fredericia: Nu er der faldet dom i sagen

En 24-årig mand blev i dag den 30. oktober 2025 ved Retten i Kolding fundet skyldig i blandt andet at have påkørt en 78-årig mand på Ydre Ringvej i Fredericia i september 2024 og for at flygte fra stedet. En passager i bilen blev ligeledes fundet skyldig i at flygte fra stedet. Den 78-årige mand døde få dage efter af sine kvæstelser.

20. oktober 2025

Sydøstjyllands Politi

Visitationszonerne i Horsens udløber og bliver ikke forlænget

Visitationszonerne i Horsens udløber den 20. oktober 2025. Sydøstjyllands Politi fortsætter den tryghedsskabende og efterforskningsmæssige indsats i områderne.

16. oktober 2025

Sydøstjyllands Politi

Sydøstjyllands Politi advarer mod omrejsende tricktyve

To udenlandske statsborgere blev onsdag anholdt og sigtet for et tricktyveri begået i Kolding. Sydøstjyllands Politi advarer mod omrejsende tricktyve.