Spring til hovedindhold

Forslag

29-årig bedragerisigtet varetægtsfængslet

Pressemeddelelse

En 29-årig mand fra Roskilde, der i går blev anholdt og sigtet for 18 tilfælde af bedrageri, blev ved et grundlovsforhør i dag ved retten i Næstved varetægtsfængslet i fire uger.
Manden nægter sig skyldig 
Ifølge sigtelsen har han over telefonen har udgivet sig for at være fra banken og har lokket, specielt ældre borgere til at udlevere både dankort og tilhørende pinkode. Herefter er der blevet hævet store kontantbeløb og købt varer i butikker. Bedrageriforholdene er sket i en række forskellige byer i politikredsen.
Grundlovsforhøret blev ført for lukkede døre af hensyn til efterforskningen og vi har derfor ikke yderligere kommentarer.
 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515 (modtager ikke sms)

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

1. maj 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi: Fængselsstraf til indbrudstyve

To udenlandske mænd blev onsdag ved Retten i Nykøbing idømt en fængselsstraf på fem måneders fængsel, og de blev udvist af Danmark med et indrejseforbud i seks år.

28. april 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Droner, blå blink og citronmåner

Lørdag den 10. maj fra klokken 10 til 14 slår Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi dørene op for alle, der er interesserede i politiet. Det sker på Slagelse politistation, Antvorskov Allé 139c, i Slagelse.

25. april 2025

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Fire mænd dømt i sag om groft indbrudstyveri

Fire mænd dømt i sag om groft indbrudstyveri