Spring til hovedindhold

Forslag

Eftersøgningen af Mille - nye billeder

Eftersøgningen af Mille - nye billeder

Mille 8. juli 2021

Politiet leder stadig efter Mille, der forlod sit hjem i Stege på Møn den 11. juli. 

Siden hendes forsvinden har politiet efterforsket bredt og arbejder efter flere forskellige scenarier til at forklare, hvor hun er blevet af.

Politiet er netop kommet i besiddelse af nye billeder af Mille, som er taget kort før hun blev efterlyst. På billederne ses hun iført blå skjorte, blå bøllehat med hvidligt mønster, røde bukser, orange taske og mørkegrå crocs-agtige sko.

 

Mille 8. juli 2021 Mille 8. juli 2021 Mille 8. juli 2021

 
Mille er 51 år gammel, 167 centimeter høj, har kortere, rødbrunt hår og er almindelig af bygning. Et særligt kendetegn er, at hun for det meste enten går i maosko eller har bare tæer. Hendes familie frygter for hendes velbefindende, fordi hun har brug for sin medicin dagligt.

Poltiet har på nuværende tidspunkt ikke indikationer på, at Mille er blevet udsat for en forbrydelse.
 
Hun er sidst set 12. juli klokken 12.00 på Kostervej i Stege, mellem Tjørnemarke og  Æbelnæsvej. Her gik hun i vejkanten med retning mod broen mellem Møn og Sjælland (Dronning Alexandrines Bro).
 
Politiet håber med denne efterlysning at flere vidner vil komme i tanke om, at de måske er stødt på Mille.
 
Hvis du har oplysninger i sagen, så kontakt politiet på telefon 114
 
For yderligere oplysninger henvises pressen til at kontakte politikommissær Jakob Tvedebrink-Christensen på telefon 41731422.

 

Pressekontakt

Kommunikation:

E-mail: ssj-kommunikation@politi.dk

Inden for alm. kontortid: Tlf. 4133 1515

 

Anne Dorte Hoppe Søe

E-mail: aso021@politi.dk

Tlf.: 2276 3593

 

Palle O. Hansen

E-mail: pha010@politi.dk

Tlf.: 4132 8267

 

Jacob Rytz Hansen
E-mail: jha145@politi.dk

Tlf.: 2916 5980

 

Vagtcentralen:
E-mail: ssj@politi.dk
Pressetelefon: 4132 8718

 

6. december 2023

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

59-årig mand sigtet for manddrab

59-årig mand sigtet for manddrab

5. december 2023

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Mand fundet død på adresse i Faxe Ladeplads

Mand fundet død på adresse i Faxe Ladeplads

24. november 2023

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Grov afstraffelse i bandemiljøet

Grov afstraffelse i bandemiljøet