Spring til hovedindhold

Forslag

Rigspolitiet

Nyhed

19. november 2020 18:53

Rigspolitiet beklager fejlbehæftet actioncard

Pressemeddelelse om Rigspolitiets actioncard til brug for kontakten til minkavlerne på vegne af Fødevarestyrelsen.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Som det fremgår af myndighedernes redegørelse, blev NOST d. 6. november anmodet om at yde Fødevarestyrelsen bistand til telefonisk at kontakte minkavlere uden for smittezonen. I den forbindelse blev der i NOST udarbejdet et actioncard til brug for de medarbejdere, der telefonisk skulle kontakte de enkelte minkavlere på Fødevarestyrelsens vegne.

 

Det pågældende actioncard indeholdt en formulering, som – hvis anvendt i telefonsamtalerne – kunne give minkavlerne grund til at antage, at myndighederne kunne gennemtvinge aflivning. Rigspolitiet har beklaget dette.

 

Det pågældende actioncard blev udarbejdet og anvendt fra fredag d. 6. november til søndag d. 8. november. Den omtalte formulering var tiltænkt anvendelse i forhold til de minkavlere, der under telefonsamtalen tilkendegav, at de ikke ønskede at medvirke til optælling. D. 10. november skrev Fødevarestyrelsen til alle minkavlere vedrørende retsgrundlag m.v., og d. 12. november tog Rigspolitiet individuel kontakt til de 8 minkavlere, som vurderedes at kunne have fået den fejlagtige orientering. Rigspolitiet beklagede i den forbindelse og sikrede sig, at de pågældende var bekendt med den gældende retstilstand.

 

”Det er en fejl, som vi dybt beklager. Vi løfter rigtig mange opgaver i politiet, og derfor kan der desværre ske fejl. Det er sket her. Jeg vil gerne personligt beklage over for de minkavlere, som har fået forkerte oplysninger fra os”, siger Rigspolitichef Thorkild Fogde.

Kontakt en pressemedarbejder i Rigspolitiet

Pressetelefon: 4174 0440

E-mail: presse@politi.dk

30. juni 2026

Rigspolitiet

Pilotprojekt: Nyt udstyr skal vise, om trafikanter er påvirkede af lattergas

I et pilotprojekt afprøver to politikredse som nogle af de første i Europa et nyt apparat, der kan måle lattergas i udåndingsluft. De foreløbige tilbagemeldinger er positive.

25. juni 2026

Rigspolitiet

Politiet har styrket indsatsen på droneområdet

Københavns Politi har i dag fremlagt resultaterne af efterforskningen af droneobservationer den 22. september 2025 over Københavns Lufthavn.

28. maj 2026

Rigspolitiet

Efter 32 år: Nu får politiet nyt politiskilt

Politiet skal have nyt politiskilt. Det sker for at sikre et mere tidssvarende kort med øget sikkerhed for både borgere og betjente.