Fyns Politi: Vi vil gerne hjælpe dig, men gør det du kan hjemmefra
Fyns Politis servicecenter i Odense har åbent, som det plejer, men vi anbefaler, at borgerne klarer så meget som muligt hjemmefra via selvbetjeningen på www.politi.dk. Det gør vi for at undgå unødig smittespredning.
Borgerne har rigtig gode muligheder for at betjene sig selv på nettet. Det gælder også i disse dage, hvor det er ekstra vigtigt, at vi alle tænker over, hvor og hvordan vi færdes.
Politiinspektør Peter Haslund i Fyns Politi understreger, at servicecentret er åbent, og at man selvfølgelig skal møde op, hvis man har brug for personlig hjælp: – "Borgerne må ikke være i tvivl om, at vi er her, og vi har åbent, for de borgere, der har brug for personlig betjening. Men vi har også en pligt til at gøre alt, hvad vi kan for at undgå at skabe situationer, hvor smittespredning lettere kan ske."
Er du i tvivl, om det, du har brug for hjælp til, kan klares via nettet, er du velkommen til at ringe til os på 1-1-4 inden du evt. møder op i servicecentret.
Følgende kan med fordel klares via selvbetjening på www.politi.dk:
- anmeldelse af simpelt tyveri
- bestilling af straffeattest
Oplever man problemer med hjemmesiden, er er man altid velkommen til at ringe 1-1-4
Pressekontakt
Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk