Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

11. juni 2024 10:48

Fyns Politi efterlyser vidner til sag om forladte hundehvalpe

Fire hundehvalpe blev den 10. juni 2024 omkring klokken 13.00 fundet døde i en papkasse ved Rema 1000 på Svenstrupvej i Skt. Klemens i det sydlige Odense.

I den forbindelse vil Fyns Politi gerne høre fra vidner, der må have set nogen placere en åben papkasse omkring Rema 1000 den 10. juni i løbet af morgenen og frem til tidlig eftermiddag.

 

Kassen med hundehvalpene blev fundet på en gennemgang til parkeringspladsen ved Rema 1000.

 

Foreløbige undersøgelser tyder på, at der er tale om næsten nyfødte labradorlignende hvalpe.

 

Fyns Politi kan ikke afvise, at der er tale om hvalpe, der er døde af naturlige årsager. Men vi hører gerne fra folk, der må have set noget.

 

Fyns Politi kan kontaktes på 114.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

25. april 2025

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser to gerningsmænd til kontaktbedrageri

De to gerningsmænd har franarret fem ældre borgere i Odense både kort, kontanter og smykker.

16. april 2025

Fyns Politi

Fyns Politi styrker den politimæssige tilstedeværelse i Munkebo

Fra 1. maj 2025 styrker Fyns Politi den politimæssige tilstedeværelse i Munkebo i Kerteminde kommune. To betjente vil derfor have base i Munkebo Bycenter to dage om ugen.

15. april 2025

Fyns Politi

Betjent fra Fyns Politi, der er tiltalt i en straffesag, er ikke på arbejde længere

I midten af marts 2025 blev en betjent ved Fyns Politi tiltalt i en alvorlig straffesag om bl.a. ulovlige opslag i politiets systemer og videredeling af fortrolige oplysninger.