Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

3. december 2018 09:42

Politi efterlyser gerningsmænd bag hærværk

Fyns Politi beder offentligheden om hjælp til at identificere to unge gerningsmænd bag et omfattende hærværk i Vollsmose.

De to unge smadrede mandag den 27. august 2018 overvågningskameraerne i alt 11 opgange i Bøgeparken. Hærværket skete med et slagværktøj. Skaderne beløber sig til godt 45.000 kroner.

Selv om overvågningskameraerne blev ødelagt, så blev det alligevel sikret et par vellignende foto af de to gerningsmænd. Politiet håber, at de nu vil føre til en identifikation af de to unge.

Henvendelser til Fyns Politi på telefon 114. 

 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

15. juli 2025

Fyns Politi

Fyns Politi beder om hjælp til at gennemgå videoovervågning i eftersøgningen af den forsvundne Erik

I forbindelsen med eftersøgningen af den forsvundne 82-årige Erik i Odense, beder Fyns Politi nu borgere, virksomheder og bilejere om hjælp til at gennemgå videoovervågning.

10. juli 2025

Fyns Politi

Mand idømt 6 års fængsel for uagtsomt manddrab ​

En 23-årig mand fra Sydøstfyn er i dag ved Retten i Svendborg idømt 6 års fængsel for uagtsomt manddrab på en 87-årig kvinde i forbindelse med et færdselsuheld, som den 23-årige var skyld i.

10. juli 2025

Fyns Politi

To drenge dømt for ydmygelsesvold

To drenge fra Svendborg Kommune på 15 år er i dag ved Retten i Svendborg dømt for vold og ulovlig tvang mod en jævnaldrende dreng. Volden blev begået i forening med en 14 årig dreng. At volden blev begået i forening og var af særdeles ydmygende karakter har været en skærpende omstændighed.