Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

10. oktober 2018 10:15

Politiklagemyndigheden undersøger skudsag

Fyns Politi blev klokken 8.00 onsdag morgen kaldt ud til en brand i en lejlighed på Hvenekildeløkken i Odense.

I den forbindelse har politiet afgivet skud. Efterforskningen vedrørende skudepisoden varetages af DUP, Den Uafhængige Politiklagemyndighed, hvorfor Fyns Politi ikke har yderligere oplysninger.

Der er intet, der tyder på, at skudepisoden er banderelatetet.

Der er på grund af efterforskningen afspærringer i området, som man skal respektere.

Branden i lejligheden er slukket, og ingen personer er i den forbindelse kommet noget til.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

9. december 2025

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser personer i forbindelse med voldeligt overfald

Natten mellem den 14. og 15. november 2025 omkring kl 02.20 blev en gruppe overfaldet af flere gerningsmænd og udsat for grov vold i Middelfart

5. december 2025

Fyns Politi

44-årig mand fra Sydfyn dømt for bl.a. stalking

I dag er der afsagt dom ved Retten i Svendborg i en sag, hvor en 44-årig mand er idømt 2 år og 6 måneders fængsel for bl.a. stalking.

5. december 2025

Fyns Politi

Tre unge mænd sigtet for falske 500 krone sedler

De seneste uger har Fyns Politi modtaget et stigende antal anmeldelser om falske 500 krone sedler. Der er kommet over 25 anmeldelser i november og december, hvor butikker og spisesteder har modtaget falske pengesedler. Nu er tre unge mænd sigtet i sagen.