Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

22. maj 2018 20:59

Røveriforsøg mod Netto i Assens

En ung mand forsøgte sig kl. 1914 som røver i Netto på Østergade i Assens.

Manden - der skønnes at være mellem 15-20 år - havde befundet sig i butikken og muligt atventet, at der ikke var andre kunder. Ved kassen trak gerningsmanden en kniv, men opgav kort efter sit forehavende, øjensynligt fordi der nu kom nye kunder ind i butikken.

Om gerningsmanden ved vi, at han var i Rema 1000 umiddelbart forud for røveriforsøget i Netto.

Ud over den angivne alder på ca. 15-20 år beskrives han som ca. 185-190 cm høj.

Henvendelser i sagen til Fyns Politi.
 

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

1. maj 2025

Fyns Politi

36 årig mand fra Høje-Taastrup Kommune er dømt for 49 tilfælde af bedrageri eller forsøg på bedrageri samt 23 tilfælde af butikstyveri

I dag ved Retten i Odense faldt der dom i sag om omfattende kontakt- og databedrageri samt butikstyverier flere steder i landet. Manden blev anholdt den 29. januar 2025 i Odense efter at have udsat flere ældre medborgere for bedrageri eller forsøg på bedrageri samme dag.

30. april 2025

Fyns Politi

Fyns Politi fremstiller mand i grundlovsforhør kl 15

Fyns Politi har dagen igennem arbejdet på en adresse i Korup i Odense NV, på baggrund af en anmeldelse vi modtog kl 0303 i nat.

25. april 2025

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser to gerningsmænd til kontaktbedrageri

De to gerningsmænd har franarret fem ældre borgere i Odense både kort, kontanter og smykker.

Vi beklager. Dette indhold kan ikke vises.