Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

7. marts 2025 09:01

97 eftersøgningsager blev afsluttet i forbindelse med fogedaktion

Torsdag den 6. marts 2025 afholdt Fyns Politis Eftersøgningsenhed med støtte fra Nærhed og Tryghed samt Fogedretten i Odense en fælles fogedaktion i Odense kommune.

Fyns Politis Eftersøgningsenhed har i øjeblikket mere end 600 sager med borgere, der er eftersøgt af politiet, idet de har udstående med Fogedretten og ikke har overholdt aftaler eller indkaldelser til retten. Fyns Politi og Fogedretten havde derfor iværksat en fællesaktion, hvor Fogedretten holdt ekstraordinært åbent. Forud for dette havde Fogedretten i Odense tilskrevet alle relevante personer i Odense Kommune, at de havde mulighed for at få ordnet deres mellemværende med Fogedretten ved at rette henvendelse I Fogedretten torsdag den 6. marts mellem kl. 15.00 og 18.30. Samtidigt opsøgte patruljer fra Eftersøgningsenheden og Nærhed og Tryghed de relevante borgere på deres bopæl mhp. at foretage en evt. anholdelsen og indbringelse.

 

Rigtigt mange borgere havde valgt at møde op i Fogedretten af egen drift, efter både Fogedretten og Fyns Politi havde offentliggjort aktionen på forskellige medier forud for afholdelsen.

 

Det lykkedes at få sagsbehandlet 97 eftersøgningssager fordelt på 74 personer. (nogle havde flere sager). De fleste henvendelser skete frivilligt og uden anholdelse.

 

Fakta:

Personer, der er eftersøgt til Fogedretten, kan anholdes af politiet når og hvor de antræffes. Ønsker man at undgå at sagen sendes til politiet og en deraf følgende mulighed for anholdelse i det offentlige rum, på sin arbejdsplads eller i hjemmet, så kan dette undgås ved at overholde de aftaler, man indgår med Fogedretten samt efterkomme de indkaldelser, som Fogedretten fremsender. Det er altid muligt i Fogedrettens åbningstid at ringe på tlf. 99 68 34 00 og få ordnet sit mellemværende.

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

6. marts 2025

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser ID på røver

Fyns Politi beder offentligheden om hjælp til at opklare et røveri begået mandag den 3. marts 2025 ca. kl 20.20 mod SuperBrugsen City, Vestergade 76, 5000 Odense C. ​

27. februar 2025

Fyns Politi

60-årig mand fremstilles i grundlovsforhør sigtet for forsøg på manddrab

Den 60-årige mand blev anholdt og sigtet onsdag aften. Manden er fra Nordfyns Kommune.

25. februar 2025

Fyns Politi

To personer fremstilles i grundlovsforhør for omfattende bedrageri af ældre

Fyns Politi anholdt i går mandag den 24. februar 2025 to personer og sigtede dem for foreløbig 11 tilfælde af kontaktbedrageri.