Spring til hovedindhold

Forslag

Fyns Politi

Nyhed

17. marts 2020 11:27

Vores færdselsfolk er altså stadig på arbejde

Medarbejderne i Færdselsafdelingen i Fyns Politi har haft en travl weekend på motorvejen, hvor der hver eneste dag er blevet standset billister, der kører ALT for stærkt.

Selvom en del medarbejdere i Fyns Politi er sendt hjem og arbejder hjemme fra, så gælder det IKKE vores færdselsfolk. Og de har haft nok at se til bl.a. på den fynske motovej i weekenden. Se bare her: 

 

Fredag aften:

To billster standset for at køre ALt for stærkt i 110 km/t zone. Den ene får minimum et klip - den anden kørte over 200 kmt/t på den del af strækningen, så han får en betinget frakendelse af kortet. 

 

 

Lørdag aften:

En billits målt til 125 km/t i vejarbejdszonen, hvor man må køre 80 km/t. Han får betinget frakendelse af kørekortet.


Søndag formiddag

En billist bliver målt til mindste 179 km/t, hvor man må køre 130 km/t. Endvidere overhalede personen højre om med 200 km/t. Da personen bliver stoppet viser alkometertesten en promille på 1,90 promille og førerretten bliver inddraget på stedet.

 

 

Fyns Politi vil gerne understrege, at det er meget alvorligt, når man kører så stærkt. Selv en lille opbræmsning hos en medtrafikant foran kan have fatale følge for helt uskyldige mennesker.

Men vi er der ude - og vi fortsætter vores arbejde. 

  

Pressekontakt 

Kommunikationsrådgiver Sunniva Pedersen-Reng
Kommunikationsrådgiver Mads Boel
Pressetelefon: 9135 7902
E-mail: fyn-kommunikation@politi.dk

 

Læs mere om pressekontakt

9. december 2025

Fyns Politi

Fyns Politi efterlyser personer i forbindelse med voldeligt overfald

Natten mellem den 14. og 15. november 2025 omkring kl 02.20 blev en gruppe overfaldet af flere gerningsmænd og udsat for grov vold i Middelfart

5. december 2025

Fyns Politi

44-årig mand fra Sydfyn dømt for bl.a. stalking

I dag er der afsagt dom ved Retten i Svendborg i en sag, hvor en 44-årig mand er idømt 2 år og 6 måneders fængsel for bl.a. stalking.

5. december 2025

Fyns Politi

Tre unge mænd sigtet for falske 500 krone sedler

De seneste uger har Fyns Politi modtaget et stigende antal anmeldelser om falske 500 krone sedler. Der er kommet over 25 anmeldelser i november og december, hvor butikker og spisesteder har modtaget falske pengesedler. Nu er tre unge mænd sigtet i sagen.