Spring til hovedindhold

Forslag

Københavns Vestegns Politi

Nyhed

5. januar 2022 09:49

Drabsmistænkt har meldt sig

En 25-årig mand mistænkt for skuddrab i Brøndby har meldt sig selv.

københavns Vestegns Politi

I går aftes meldte den 25-årige sig selv til Nordjyllands Politi og han er nu i Københavns Vestegns Politis varetægt. Manden er mistænkt for skuddrab på en 22-årig mand i Brøndby Strand den 28. december 2021. 

Den 25-årige og hans 20-årige kammerat blev dagen efter efterlyst offentligt mistænkt for drabet. Den 20-årige er stadig mistænkt og efterlyst.

”Vi opfordrer fortsat den 20-årige mand til at melde sig selv. At vente vil blot trække pinen ud”, siger vicepolitiinspektør Peter Malmose.

Den 25-årige mand bliver fremstillet i grundlovsforhør senere i dag. Hans navn, signalement og foto er taget ned fra den oprindelige efterlysning. Københavns Vestegns Politi opfordrer medierne til at gøre det samme. I forbindelse med grundlovsforhøret i dag vil anklagemyndigheden begære lukkede døre.

 

Pressekontakt:

Vicepolitiinspektør Peter Malmose - 40704644
 

Pressekontakt

Telefon: 4026 3704
E-mail: kbhv-presse@politi.dk

14. oktober 2025

Københavns Vestegns Politi

Skød ven ved uheld: Dømt for uagtsomt manddrab

En 32-årig mand er i dag idømt seks års ubetinget fængsel for uagtsomt manddrab på en 29-årig bekendt på et hotel i Brøndby.

9. oktober 2025

Københavns Vestegns Politi

Motorcyklist var tiltalt for 212 overtrædelser

Retten i Glostrup har onsdag idømt en 30-årig mand fra Glostrup et år og ni måneders ubetinget fængsel, 10 års ubetinget frakendelse af førerretten og konfiskation af hans motorcykel efter usædvanligt mange overtrædelser af især færdselsreglerne, som blandt andet bragte andre trafikanter i fare.

23. september 2025

Københavns Vestegns Politi

Straksdom: 41-årig mand idømt 1 års fængsel for kontaktbedrageri

Svindlede 19 borgere for ca. en million kroner. Bedragerierne fandt sted i bl.a. Glostrup, Herlev og Hvidovre.